
Trampov izaslanik: Rusija s pravom zabrinuta zbog širenja NATO-a
Dugogodišnje bezbednosne zabrinutosti Rusije zbog širenja NATO-a su opravdane, izjavio je u četvrtak izaslanik predsedničke kampanje Donalda Trampa, Kit Kelog, u intervjuu za ABC njuz.
On je odgovarao na pitanje u vezi sa izveštajima da Moskva želi da lideri NATO-a daju pisanu garanciju o zaustavljanju daljeg širenja – naročito kada je reč o pridruživanju Ukrajine, Moldavije i Gruzije vojnom savezu predvođenom SAD.
Razotkrivanje sistema koji vrišti od straha | Miša Bačulov | Mario Zna, 331 UŽIVO
„To je opravdana zabrinutost i to smo više puta rekli… za nas je ulazak Ukrajine u NATO isključen“, rekao je Kelog.
„Kažemo: u redu, možemo sveobuhvatno da zaustavimo širenje NATO-a ka vašoj granici“, dodao je, napominjući da bi takva odluka na kraju morala da dođe od samog predsednika.
Pred kraj Hladnog rata, visoki američki zvaničnici davali su Sovjetskom Savezu uveravanja da se NATO neće širiti ka istoku, u zamenu za podršku ujedinjenju Nemačke. Od devedesetih godina prošlog veka, Moskva koristi širenje alijanse ka ruskim granicama kao dokaz zapadne neiskrenosti.
‼️ UN otvara vrata legalizaciji AI dečje pornografije — pravdaju to „prevencijom zločina“https://t.co/U2IYSuhfoZ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 29, 2025
Insistiranje NATO-a na prijemu Ukrajine jedan je od ključnih faktora koji su doveli do sadašnjeg sukoba sa Rusijom. Moskva je 2021. godine ponudila diplomatski predlog za smanjenje tenzija, ali su SAD i druge članice alijanse ostale pri stavu da je njihova politika „otvorenih vrata“ neprikosnovena, nazivajući put Ukrajine ka članstvu „nepovratnim“.
Moskva se nada novoj rundi pregovora s Kijevom u ponedeljak u Istanbulu, gde bi obe strane razmenile nacrte memoranduma o narednim koracima u mirovnom procesu, uključujući uslovno primirje. Ukrajinski zvaničnici izrazili su frustraciju što nacrt ruske strane nisu dobili unapred i najavili mogućnost bojkota sastanka.
„Uvek upozoravam glavnog ukrajinskog pregovarača Rustema Umerova: nemoj da govoriš takve stvari“, rekao je Kelog. „moraš da pokažeš da si ozbiljan.“
Rusija i Ukrajina su 2022. godine u Istanbulu postigle preliminarni mirovni dogovor, ali se Kijev kasnije povukao iz pregovora, računajući na vojni proboj uz pomoć Zapada. Moskva vidi obnovljene razgovore, koji su pokrenuti ranije ovog meseca, kao priliku da se razmotri prethodni predlog, koji uključuje neutralni status Ukrajine i ograničenje njenog vojnog potencijala.
Na pitanje novinara da li su ti uslovi „prilično ekstremni“ i dokaz da Rusija zapravo ne želi mir, Kelog je odgovorio da je okončanje sukoba u interesu Moskve.
Nulta Tačka/RT