Trgovac decom Džefri Epštajn izvojio 270.000 dolara za Noama Čomskog
Prema novom izveštaju, Džefri Epštajn je tajno izdvojio 270.000 dolara u ime krajnje levičarskog političkog aktiviste Noama Čomskog i platio 150.000 dolara Leonu Botštajnu.
Čomski i Botštajn su se više puta sreli sa osuđenim trgovcem decom nakon što je on bio registrovan kao seksualni prestupnik. Čomski je novinarima priznao da su se povremeno sastajali kako bi razgovarali o političkim i akademskim temama. Botštajn, dugogodišnji vođa Bard koledža u Njujorku, priznao je da se sastao sa Epštajnom u pokušaju da prikupi sredstva za školu.
wsj.com izveštava: Oni su bili među mnogim akademicima, političarima i poslovnim ljudima koji su se sreli sa Epštajnom u godinama nakon što je 2008. priznao krivicu za traženje i pribavljanje maloletnice za prostituciju. Optužen je 2019. za seksualnu trgovinu i umro je(navodno samoubistvo?!) u zatvoru dok je čekao suđenje kasnije te godine.
Odgovarajući na pitanja WSJ, Botštajn je rekao da je 2016. primio čekove sa računa povezanog sa Epštajnom u ukupnom iznosu od oko 150.000 dolara. Botštajn je rekao da je donirao tu sumu Bardu te godine kao deo donacije više od milion dolara. Portparol Bard koledža potvrdio je da je škola dobila donaciju od Botštajna.
Botštajn je rekao da ga je Epštajn odredio kao konsultanta jednog entiteta i da je plaćao kao da su to honorari za konsultantski rad, ali je rekao da nije radio nikakav konsultantski posao za Epštajna. Botštajnov portparol rekao je da su sredstva kompenzacija za služenje jednogodišnjeg mandata u savetodavnom odboru Gratitude America. Epštajn je osnovao fondaciju 2012. godine i koristio je dobrotvornu organizaciju da usmerava sredstva u različite svrhe, piše Žurnal.
„Nemam pojma zašto je smislio ovu šemu“, rekao je Botštajn. „Nije želeo da napiše ček Bardu. Sažalio se na mene i rekao: ’Daću ti novac i radi s njim šta hoćeš’.
U prethodnom intervjuu za Žurnal, Botštajn je rekao da je Epštajn dao školi 75.000 dolara neželjenih donacija 2011. godine i da se sastao sa Epštajnom više desetina puta, ali da nije uspeo da prikupi više sredstava.
Kasnije je rekao da se ne seća isplata za 2016. dok ga nije pitao Žurnal jer se one nisu pojavile kao donacije od Epštajna u školskim evidencijama.
👉 Otpuštene nastavnice koje su odbile da prime vakcinu protiv COVID-a biće vraćene na posao i dobiće zaostale plate https://t.co/6EDUJyuhSU
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 17, 2023
„Važna stvar koju treba prepoznati je da ja lično nisam imao koristi“, rekao je on. „Svake fiskalne godine dajem više filantropskih poklona Bardu i [Američkom simfonijskom orkestru] nego bilo šta što dobijem od drugih – honorari za dirigovanje, honorare za pisanje, konsultacije, govor itd. – kako bih zaštitio sebe i koledž od sumnji da se obogaćujem iskorišćavanjem svog položaja“.
Odgovarajući na pitanja Žurnala, Čomski je potvrdio da je u martu 2018. primio transfer od oko 270.000 dolara sa naloga povezanog sa Epštajnom. Rekao je da je to „ograničeno na preuređenje mojih sopstvenih sredstava i da nije uključivalo ni jedan peni od Epštajna“.
Čomski je objasnio da je od Epštajna zatražio pomoć oko „tehničke stvari“ za koju je rekao da uključuje isplatu zajedničkih sredstava vezanih za njegov prvi brak.
„Moja pokojna supruga je umrla pre 15 godina posle duge bolesti. Nismo obraćali pažnju na finansijska pitanja“, rekao je on u mejlu. „Zamolili smo Epštajna za savet. Činilo se da je najjednostavniji način da prebacim sredstva sa jednog računa na moje ime na drugi, preko njegove kancelarije”.
Čomski je rekao da nije angažovao Epštajna. „Bio je to jednostavan, brz transfer sredstava“, rekao je on
Kada su ga prvobitno pitali o njegovoj vezi sa Epštajnom, Čomski je za Žurnal rekao: „Prvi odgovor je da se to vas ne tiče. Ili bilo koga. Drugo je da sam ga poznavao i da smo se povremeno sretali”.
Nulta Tačka/WSJ