Trudo objavljuje rat slobodi govora: 70.000 dolara novčane kazne za „teorije zavere“, doživotni zatvor za „govor mržnje“
Kanadski ministar pravde Arif Virani izneo je veoma kontroverzan predlog zakona, nazvan Zakon C-63, koji predlaže sveobuhvatan novi zakon koji ima za cilj da se bavi govorom mržnje na mreži.
Predlog zakona pokriva sedam vrsta štetnog materijala, od sadržaja koji seksualno eksploatiše ili ponovo viktimizuje decu i preživele, do sadržaja koji promoviše nasilje i ekstremizam.
Ali takođe zabranjuje onlajn „mržnju“, takozvani „govor mržnje“ i oblike deepfake-a.
U pokušaju da se smanji rasprostranjenost štetnog sadržaja, ovaj zakon stavlja teret na onlajn platforme da budu odgovorne i transparentne u pogledu načina na koji rukuju takvim sadržajem.
Platforme kao što su društveni mediji i usluge striminga uživo, uključene su pod okrilje zakonskih „onlajn usluga“.
Aleksandar Pavić: Krenuli su udari ali nema predaje! 262 Mario Zna, UŽIVO
Predlog zakona bi takođe stvorio novo „samostalno krivično delo iz mržnje koje bi se primenjivalo na svako krivično delo u Krivičnom zakoniku i u bilo kom drugom zakonu parlamenta, dozvoljavajući kaznama do doživotnog zatvora da se ovo ponašanje mržnje proglasi i odvrati kao zločin samo po sebi“, – objašnjeno je na brifingu.
Predloženi zakon bi takođe povećao maksimalne kazne za četiri dela počinjena iz mržnje sa pet godina na doživotnu kaznu zatvora za zagovaranje genocida i sa dve na pet godina za ostala krivična dela kada je podneta optužnica.
Liberalna vlada navodi da se predloženi propisi usredsređuju na platforme koje Kanađani najčešće posećuju. Međutim, specifičnosti će zavisiti od toga da li ove platforme ispunjavaju eventualne korisničke pragove. Vremenom, vlada može da pozove druge platforme na odgovornost, ako te platforme na kraju predstavljaju „značajan rizik od štete“.
Njujork tajms: CIA je izgradila „12 tajnih špijunskih baza“ u Ukrajini i vodila rat protiv Rusije u poslednjoj deceniji https://t.co/yn2lr9hn3O
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 26, 2024
Pored toga, Predlog zakona C-63 predlaže osnivanje organizacije za cenzuru, koja će nadgledati pitanja digitalne „bezbednosti“. Predviđeno je da ova organizacija uključuje petočlanu komisiju za digitalnu bezbednost, nezavisnog ombudsmana za digitalnu bezbednost i kancelariju za digitalnu bezbednost. Ovo će pomoći u rešavanju pritužbi Kanađana u vezi sa odlukama platformi o moderiranju sadržaja.
U nedavnoj kritici pristupa premijera Džastina Trudoa regulisanju govora na mreži, lider konzervativaca Pjer Poaljevre nije štedeo reči. Optužio je Trudoa da je svaki govor koji mu se lično ne sviđa označio kao „govor mržnje“. Ova optužba dolazi usred diskusija oko kanadskog predloženog zakona o onlajn šteti, zakona koji odražava slične napore u drugim zapadnim demokratijama usmerenim na suzbijanje govora mržnje, terorističkih podsticanja i nasilnog sadržaja na mreži.
Poiljevrovi komentari odražavaju rastuću zabrinutost zbog mogućnosti da se takvi zakoni zloupotrebe za širu cenzuru. Ova zabrinutost nije neosnovana, s obzirom na presedane u drugim zemljama u kojima su slični zakoni skrenuli u sferu suzbijanja slobode govora. Stav lidera konzervativaca sugeriše veliku svest o ovim rizicima.
Poljevre je upotrebio izraz „probuđena autoritarna agenda“ da opiše nacrt zakona o onlajn šteti, kojem su on i njegova stranka posvećeni da se suprotstave. On skreće pažnju na postupanje Trudoove administracije sa „Konvojem slobode“ iz 2022. godine, protestom protiv COVID-19 mera. Poiljevre ističe vladine ekstremne mere, uključujući zamrzavanje bankovnih računa građana, kao pokazatelj načina razmišljanja koji lako meša kritiku sa govorom mržnje.
Ističući postupke Trudoove vlade tokom pandemije, Poiljevre je primetio: „Džastin Trudo je rekao da se svako ko ga je kritikovao tokom pandemije bavio govorom mržnje. Ova izjava naglašava bojazan da bi vlada mogla iskoristiti predloženi zakon da ućutka neslaganje u različitim scenarijima.