U Americi sledi isključivanje 3G mreže a ono može da izazove pravu katastrofu
Milioni protivprovalnih alarma, sigurnosnih sistema za automobile, GPS uređaja, medicinskih monitora, pa čak i uređaji za zglobove zatvorenika, mogli bi prestati da rade kada se američke 3G mobilne mreže ugase kasnije ove godine.
Internet provajderi kao što je AT&T spremaju se da prekinu rad svoje 3G mreže, koja je nekada činila okosnicu mobilnog interneta, da bi se oslobodio taj opseg elektromagnetnog spektra za brže 4G i 5G signale.
Planirano je da se mreža AT&T-a ugasi 22. februara, dok će se T-Mobile ugasiti 3G do leta, a Verizon u decembru 2022. Neke kompanije svojim preostalim 3G korisnicima nude besplatne 4G telefone.
Ali stručnjaci su upozorili da će milione uređaja za „internet stvari“, uključujući sigurnosne uređaje ugrađene u širok spektar automobila, biti teže zameniti i da bi mogli ostati nefunkcionalni kada gašenje počne.
U nekim slučajevima, kupci će možda morati mnogo da plate da bi nadogradili svoje uređaje, ili da naprave težak izbor između nadogradnje na noviji model ili daljeg korišćenja starog modela kome nedostaju ključne karakteristike.
„Kakav haos“, napisao je prošlog meseca Vilijam Volas, menadžer bezbednosne politike u Consumer Reports-u. „Bežični operateri, savezni regulatori i neki proizvođači automobila izgledaju zadovoljni time što ostavljaju ljude na cedilu, čak i ako to znači da izgube pristup tehnologiji koja bi im mogla spasiti život.
„Svaki proizvođač automobila treba da isporuči svojim klijentima usluge koje su im obećane – bez da im dodatno naplaćuju – a zakonodavci bi trebalo da regulišu propise na vreme kako se ovo više nikada ne bi ponovilo u budućnosti”.
Spisak uređaja na koje će ova promena uticati je dugačak, počevši od sistema upozorenja o udesu i pomoći na putu kao što je OnStar kompanije General Motors. Ovi uređaji su ugrađeni u mnoge automobile i automatski kontaktiraju hitne službe ili dobijaju ažurirane informacije o saobraćaju.
Kada 3G nestane, oni će prestati da rade osim ako ne dobiju nova ažuriranja softvera ili fizičku zamenu, u zavisnosti od modela. Nije jasno koliko takvih uređaja postoji, ali broj je skoro sigurno u milionima, a jedna procena sugeriše da ih je bilo 80 miliona u 2019.
Prema Consumer Reports-u, od prošlog meseca, Nissan, Toyota, Lexus i Infiniti nisu najavili nikakve planove za nadogradnju, a neki od pogođenih modela su noviji od 2019. Druge kompanije će zadržati samo neke karakteristike.
I dok neke kompanije nude besplatna ažuriranja softvera, druge će primorati vlasnike da kupe novu pretplatu ili plate novi hardver. Tesla će, na primer, naplatiti 200 dolara plus porez za novi modem na svim vozilima modela S napravljenim pre juna 2015.
Slede protivprovalni alarmi, protivpožarni alarmi i kućni sigurnosni sistemi. Prema Associated Press-u, grupa za lobiranje u industriji alarma procenila je da 1,5 miliona kupaca još uvek treba da nadogradi svoje uređaje kako bi bili sigurni da ostaju u kontaktu sa službama za hitne slučajeve ili sistemima kompanije.
Američka industrija kućnih alarma i AARP, velika dobrotvorna organizacija koja se zalaže za Amerikance starije od 50 godina, zatražila je od Federalne komisije za komunikacije (FCC) da odloži gašenje mreže AT&T-a do decembra.
„Svaki prekid ovih usluga dovodi u opasnost pojedince i porodice, a AARP veruje da su prekidi u bilo kojoj telekomunikacionoj usluzi usled tranzicije tehnologije neprihvatljivi“, navodi se u peticiji AARP-a.
Dobrotvorna organizacija je takođe upozorila da narukvice i ogrlice sa medicinskim upozorenjem koje automatski pozivaju hitnu pomoć kada otkriju znake zdravstvene krize takođe mogu prestati da rade, a mnogi korisnici možda neće znati za gašenje.
Proizvođači uređaja za praćenje koje koriste vlasti za praćenje zlostavljača dece, seksualnih prestupnika i pijanih vozača takođe su upozorili da će neki od njihovih uređaja biti isključeni, kao i proizvođači GPS-a i sistema za praćenje za specijalizovane industrije kao što su transport i školski autobusi.
Mix Telematics, koji pomaže kompanijama sa voznim parkom da prate svoje kretanje, saopštio je 2020. da oko 80 odsto njegovih kupaca i dalje koristi 3G uređaje, delom zato što je pandemija poremetila njihov program nadogradnje.
Zaista, proizvođači alarma takođe kažu da su imali problema sa zamenom uređaja jer su kupci nerado puštali druge ljude u svoje domove tokom pandemije. Globalna kriza lanca snabdevanja takođe usporava proizvodnju novih uređaja.
Sa svoje strane, AT&T je rekao da bi svako odlaganje ometalo njegovo uvođenje 5G, uzrokujući više neuspostavljenih poziva, i tvrdi da su kompanije koje ugrađuju alarme imale godine da nadograde uređaje svojih kupaca. Tvrdi da FCC nema ovlašćenje da zaustavi gašenje 3G.
U međuvremenu, Verizon je već dva puta odložio svoje gašenje od prvobitnog ciljanog datuma 2019, dok je T-Mobile odložio gašenje za mart i jul ove godine.
OVO SE NE PROPUŠTA! MARIO ZNA I PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ RASTURAJU KORONA AGENDU