U Engleskoj legalizovana komercijalna prodaja genetski modifikovane hrane
Hrana koja je genetski modifikovana(GM) sada se može komercijalno razvijati u Engleskoj nakon promene zakona. Pristalice ove tehnologije kažu da će ubrzati razvoj otpornijih useva koji će biti potrebni zbog , ne morate dva put da pogađate, klimatskih promena.
Kritičari kažu da bi promena mogla doneti „katastrofu“ britanskoj proizvodnji hrane i životnoj sredini.
Uređivanje gena uključuje unošenje preciznih promena u DNK organizma kako bi se poboljšale određene karakteristike.
Novi britanski zakon takođe otvara vrata razvoju farmskih GM životinja, ali će biti potrebno dalje glasanje poslanika pre nego što to bude dozvoljeno, opet samo u Engleskoj.
Škotske, velške i severnoirske vlade nisu dozvolile komercijalnu upotrebu uređivanja gena.
VEČERAS UŽIVO! SAŠA BOROJEVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
Uređivanje gena u Engleskoj bilo je obuhvaćeno istim strogim propisima koji su ograničavali komercijalni razvoj GM useva prema zakonu EU. Bregzit je omogućio Vestminsterskoj vladi da ublaži pravila za noviju tehnologiju.
Glavni naučni savetnik Odeljenja za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja (Defra), profesor Gideon Henderson, kaže da će nova pravila dovesti do bolje proizvodnje hrane i doneti radna mesta i investicije u Englesku.
Ono što se promenilo je da sada možemo da koristimo preciznu tehnologiju uzgoja razvijenu u laboratoriji i da je odnesemo na polja kako bismo mogli da uzgajamo bolje useve i da ih lakše plasiramo na tržište kako bismo mogli da koristimo tehnologiju za poboljšanje poljoprivrednih rezultata i proizvodnje hrane u Velikoj Britaniji i širom sveta – rekao je on.
Zakon o preciznom oplemenjivanju dozvoljava samo genetske promene koje su takođe mogle biti proizvedene prirodnim putem ili kroz tradicionalne programe ukrštanja koji se već danas koriste.
GM može uključivati uvođenje gena drugih vrsta ali to neće biti dozvoljeno.
Uređivanje gena omogućava istraživačima da izvrše precizne genetske promene u DNK biljke, na primer dodavanje gena da bi se podstakao njen rast ili smanjila zavisnost od đubriva. Ista promena bi se mogla proizvesti ukrštanjem različitih sorti, ali bi to potrajalo mnogo duže.
Novi zakon dozvoljava upotrebu uređivanja gena i drugih metoda koje se mogu pojaviti u budućnosti, pod uslovom da je krajnji rezultat usev koji se ne razlikuje od sorte koja bi se mogla prirodno proizvesti.
Kritičari genetski izmenjene hrane, kao što je Pat Tomas iz Beyond GM-a, zabrinuta je da genetski uređeni usevi neće morati da prođu kroz opsežna testiranja koja se zahtevaju od GM hrane u EU, što može dovesti do unošenja toksina i alergena u lanac ishrane.
Ceo proces izrade ovog zakona bio je u tome što je vlada konsultovala naučnike sa stečenim interesima, obično u biotehnološkoj industriji, koji uveravaju vladu da ova promena zakona neće imati posledice – rekla je ona.
Istorija je pokazala da kada se ukine regulatorna kontrola, posebno za hranu i životnu sredinu, na pomolu je katastrofa.
Takođe postoji zabrinutost da obeležavanje genetski uređene hrane nije uslov i nejasno je kako će GM hrana iz Engleske biti sprečena da uđe u druge delove UK, gde je još uvek zabranjena.
Portparol velške vlade rekao je da bi to stvorilo „neizbežne posledice po Vels“.
„GM biljke, životinje i proizvodi iz Engleske će se ovde prodavati bez ovlašćenja koja zahteva naš zakon“, rekli su oni.
„Ovo podriva rešenje o decentralizaciji. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je odlučila da ne sarađuje sa nama, uprkos našim naporima, dok je razvijala zakon, a to znači da njegovi efekti nisu pravilno razmotreni.“
Škotska vlada ima dugotrajno protivljenje GM-u i želi da ostane u korak sa EU, iako se njenom stavu protivi NFU Škotska koji kaže da stavlja škotske farmere u nepovoljniji konkurentski položaj.
Vlada Severne Irske mora da sledi protokol dogovoren sa EU koji zahteva da ostane u skladu sa pravilima u vezi sa definicijom GM useva u Evropi, koja takođe obuhvataju genetski uređene useve.
Međutim, među nekim uzgajivačima biljaka u Engleskoj postoji entuzijazam za korišćenje uređivanja gena.
Nacionalni institut za poljoprivrednu botaniku, nedaleko od Kembridža, uzgaja nove sorte useva za britanske farmere više od sto godina.
Oni ukrštaju različite sorte da bi proizveli nove koje bolje rastu i koje su otpornije na bolesti. Može potrajati deset do petnaest godina razvoja. Šef laboratorije, profesor Mario Kokamo, rekao je za BBC News da želi da koristi tehnologiju za razvoj novih sorti koje mogu dobro rasti u toplijim i sušnijim uslovima koje Velika Britanija danas doživljava.
Kada gledamo kako stanovništvo raste i koliko tradicionalnim metodama povećavamo prinose, zaostajemo – rekao je on.
Projekcije pokazuju da moramo ubrzati kako možemo poboljšati useve, inače ćemo se boriti da nahranimo svet.
Velika Britanija je među svetskim liderima u istraživanja biljne genetike.
Ali ta stručnost nije uspela da uzleti zbog efektivne zabrane komercijalnog razvoja tehnologije, prema njenim pristalicama.
Bayer Crop Science je razvio GM useve za upotrebu širom sveta.
Ali u Velikoj Britaniji ima 90 zaposlenih koji se bave tradicionalnim uzgojem biljaka. Kompanija još nije spremna da objavi bilo kakve nove investicione planove u Engleskoj, ali šef marketinga kompanije u Velikoj Britaniji, Lindi Blanšard, pozdravila je promenu zakona.
„Mi smo zaista, zaista uzbuđeni i posvećeni smo da pomognemo poljoprivrednicima da prevaziđu izazove klimatskih promena i želimo da obezbedimo sigurnu održivu hranu za društvo, tako da ćemo bez sumnje gledati na ovo, ali to je korak po korak.“
Novi zakon takođe sadrži odredbu koja dozvoljava GM životinje na engleskim farmama, poput svinja otpornih na bolesti, razvijenih u Škotskoj.
Ali za to će biti potrebno još jedno glasanje poslanika u Vestminsteru kada se vlada uveri da životinje neće patiti.