Ujedinjene nacije: Zelena agenda se mora unaprediti da bi se zaustavila „klimatska tempirana bomba“
Ujedinjene nacije su upozorile da zemlje širom sveta moraju pojačati napore da se pridržavaju zelene agende u nastojanju da zaustave navodnu „klimatsku tempiranu bombu“.
Prema UN-u, „neto nula“ ciljevi moraju biti pomereni za jednu deceniju.
UN su izdale upozorenje po objavljivanju novog velikog izveštaja o klimatskim promenama, preneo je Telegraf.
Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC) tvrdi da povećanje emisija u poslednjih nekoliko godina znači da će smanjenja u naredne dve decenije morati da budu ekstremnija od trenutnih planova.
Globalno smanjenje emisije CO2 od 80% je potrebno da bi se zagrevanje ograničilo na 1,5°C, što je cilj Pariskog sporazuma, kaže se u novom izveštaju.
Ali UN kažu da se bogatije zemlje moraju kretati brže od zemalja u razvoju.
Zapadne zemlje treba da „super-napune“ svoje Net Zero ciljeve i pomognu siromašnijim zemljama da smanje sopstvene emisije kako bi se uskladile sa ciljevima zelene agende.
Ujedinjeno Kraljevstvo, kao i većina drugih razvijenih zemalja, postavilo je cilj za neto nultu emisiju do 2050. godine, navodi se u izveštaju.
Vladini savetnici za klimatske promene rekli su da će brže postizanje ciljeva „proširiti izvodljivost“.
👉 Holandskim zvaničnicima naređeno da izbrišu sve iranske, ruske i kineske telefonske aplikacije https://t.co/HaEAafZ8F3
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 24, 2023
Govoreći na predstavljanju izveštaja u ponedeljak, generalni sekretar UN Antonio Gutereš rekao je da je „čovečanstvo na tankom ledu – i da se led brzo topi“.
„Klimatska tempirana bomba otkucava“, upozorio je on.
Dodao je da je granica od 1,5°C „ostvarljiva“, ali da će zahtevati „kvantni skok u klimatskim akcijama“.
Razvijene zemlje treba da se „obavežu da će dostići neto nulu što je moguće bliže 2040.“, dok zemlje u razvoju, uključujući Kinu i Indiju, treba da imaju za cilj 2050.
Britanski komitet za klimatske promene, koji savetuje Vladu o njenom Net Zero cilju, modelirao je način da se postigne cilj do 2042.
To uključuje smanjenje potrošnje mesa i mlečnih proizvoda za 50%, smanjenje broja putnika u avionu za 15% u poređenju sa nivoima pre pandemije, i široko prihvatanje toplotnih pumpi u domovima.
Komitet je rekao da je to „veoma optimističan scenario, koji promoviše izvodljivost u širokom spektru oblasti“.
Kris Džons, iz Met Office Hadley centra, i koautor izveštaja, rekao je da su razmere globalnog izazova „ogromne“.
„U 2020., tokom karantina Covid-a, emisije CO2 su pale za oko 6%“, rekao je on.
„Dakle, moramo da postignemo to iz godine u godinu do kraja ove decenije, a očigledno to ne možemo učiniti zaključavanjem ljudi“.