Ukrajinske izbeglice izbegavaju britanski NHS tako što putuju kući u ratnu zonu na medicinski tretman
Neke ukrajinske izbeglice koje žive u Britaniji radije bi rizikovale da putuju u i iz svoje domovine radi lečenja, nego da čekaju da pristupe Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS).
Izveštaj britanske novinske kuće inews navodi brojne primere u kojima su oni koji su pobegli od sukoba u Ukrajini odustali od dugog čekanja da dobiju medicinsku negu u Britaniji, birajući umesto toga da krenu na opasno 24-časovno putovanje u ratom razoreno zemlju da ih pregleda lekar skoro odmah.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Gulf Insider izveštava: inews je detaljno opisao priču o jednoj izbeglici, Maji Habruk, koja je, kako se izveštava, prošle godine pobegla iz ukrajinske prestonice Kijeva da bi se nastanila u jugoistočnom Londonu. Nakon što je pretrpela jaku zubobolju, prijavila je svoje simptome u sobi za ćaskanje NHS-a i rečeno joj je da očekuje poziv od medicinskog radnika sledećeg dana. To se nikada nije dogodilo, pa je otišla u svoje lokalno odeljenje za nesreće i hitne slučajeve (A&E), takođe bezuspešno.
„Posle četiri sata čekanja, doktorka me nije ni pogledala, a rekla mi je i da uzmem paracetamol. Opet, nije pomoglo, a ja sam i dalje imala jake bolove“, rekla je gospođa Habruk za novine.
Na kraju se vratila u Ukrajinu preko Poljske gde ju je, kako kaže, odmah pregledao lekar.
„Rečeno mi je da je to hitan problem sa mojim umnjakom i da moram odmah na vađenje“.
„Ni na koji način ne želim da kritikujem NHS. Mislim da je neverovatno da svako može dobiti pomoć besplatno“, dodala je ona.
👉 Fauči: „Svi se slažu da Covid nije konstruisan u biološko oružje“ https://t.co/bevwIuipAm
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 13, 2023
Ukrajinka je izjavila da zna za još troje ljudi koji žive u Londonu koji su se odlučili da se vrate u ratom razorenu Ukrajinu radi lečenja umesto da čekaju da koriste britanski javni zdravstveni sistem.
Još jedna Ukrajinka koja živi u škotskom gradu Glazgovu, čijim zdravstvenim sistemom upravlja decentralizovana levičarska škotska vlada, takođe je navodno otputovala kući na lečenje, rekao je lider škotskih liberalnih demokrata Aleks Kol-Hamilton, koji je pokrenuo to pitanje sa škotskim premijerom ranije ove nedelje.
Neki članovi javnosti pojavili su se na društvenim mrežama da se pitaju da li je ispravno da oni koji odluče da se vrate u Ukrajinu i dalje imaju pravo da traže azil u Britaniji.
„Ako su u mogućnosti i voljni da se vrate u Ukrajinu, onda nisu bili ’izbeglice‘“, napisao je jedan korisnik društvenih medija, dok je drugi rekao:
„Ako izbeglica može da ode kući da vidi svog doktora, zašto su onda u Ujedinjenom Kraljevstvu? Ako je bezbedno videti svog doktora, ne može biti nebezbedno i živeti tamo“.
Treći je dodao:
„Čudna definicija izbeglice ako se vraćaju u svoju domovinu na sastanke. Zaista veoma čudno!”
Britanska konzervativna vlada objavila je u martu prošle godine da Ukrajinci koji stižu u Englesku imaju pravo na besplatan pristup zdravstvenoj zaštiti NHS-a, uključujući konsultacije lekara opšte prakse i medicinskih sestara, bolničke usluge i centre za hitnu negu.
Nulta Tačka/GulfInsider