Uprkos Bajdenovom pomilovanju Fauči se i dalje suočava sa pravnim posledicama – Mislio je da će se izvući
Pomilovanje koje je sada već bivši predsednik Bajden dodelio dr. Entoniju Faučiju u poslednjim minutima svog mandata za dela povezana sa COVID-19 histerijom nije sprečilo nastavak pravnih i političkih pritisaka na nekadašnjeg glavnog savetnika za zarazne bolesti.
Stručnjaci i politikolozi potvrđuju da je Fauči tokom pandemije lagao o vezi njegove agencije s laboratorijom u Vuhanu, gde je najverovatnije i stvoren virus.
Bajdenovo kukavičko pomilovanje obuhvata sve prekršaje u vezi s pandemijom, uključujući istraživanja o „dobitku funkcije“ koja su sprovođena uprkos zabrani iz 2014. godine. Međutim, Bajdenov potez otvara nova pitanja jer Fauči sada može biti pozvan da svedoči bez mogućnosti pozivanja na Peti amandman.
Senatori poput Randa Pola i Rona Džonsona obećali su da će nastaviti istraživanje o poreklu virusa. „Ako laže pod zakletvom, može se suočiti s krivičnim gonjenjem“, izjavio je bivši istražitelj Džejson Foster.
UPRAVO SE EMITUJE UŽIVO! NOVA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA!
Tokom korona histerije, Fauči je bio promovisan kao „glavni američki lekar“, dok su društvene mreže otkrivale njegove kontradiktorne izjave – od porekla virusa do preporuka o zatvaranju. Posebnu pažnju izazvao je njegov uticaj na istraživanje „Proksimalno poreklo“, koje je osporavalo teoriju o laboratorijskom incidentu, dok su kasniji mejlovi pokazali da je bio uključen u izradu tog rada.
Uprkos tome što se brže bolje penzionisao poput Predraga Kona 2022. misleći da će izbeći odgovornost, senatori poput Pola podneli su krivične prijave Ministarstvu pravde zbog sumnji na lažno svedočenje. „Sve što nam je govorio bila je laž“, izjavio je Pol.
Takođe se istražuje Faučijeva upotreba privatne e-pošte za zvanične poslove, što je on pod zakletvom negirao. Dokazi ukazuju na to da je koristio alternativne kanale komunikacije o kontroverznim temama poput istraživanja sa životinjama.
Iako pomilovanje pruža zaštitu za prošle greške, nova svedočenja i dokazi mogli bi otvoriti put za dalja krivična gonjenja.