Uprkos tome što je Pfizerov lek Paxlovid neefikasan, SZO poziva kompaniju da tablete učini dostupnom siromašnim zemljama
Kineska marioneta, čovek koji je optužen za ratne zločine i generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus pozvao je u utorak Pfizer da svoju pilulu Paxlovid učini dostupnom za siromašne zemlje uprkos izveštajima o ponavljajućim simptomima Covid-a 19 nakon lečenja tabletom Paxlovid.
Pfizerov Paxlovid postao je prvi odobreni kućni tretman protiv COVID- a19 u SAD-u. Američka uprava za hranu i lekove izdala je u decembru odobrenje za hitnu upotrebu Pfizerove antivirusne pilule za lečenje blage do umerene infekcije COVID-a 19.
Kao što je Nulta Tačka ranije izveštavala, sve je više izveštaja o pacijentima koji su uzimali Pfizerovu antivirusnu pilulu i doživeli drugi krug Covid-a 19 ubrzo nakon oporavka.
Američka administracija za hranu i lekove saopštila je prošle sedmice da upotreba Pfizerove pilule Paxlovid “u ovom trenutku nema dokaza o efikasnosti za duži tok lečenja” kod pacijenata s ponavljajućim simptomima Covid-a 19, što je u suprotnosti sa komentarima generalnog direktora Pfizera Alberta Bourle.
“Nastavljamo s pregledom podataka iz kliničkih ispitivanja i pružićemo dodatne informacije kako one postanu dostupne. Međutim, u ovom trenutku nema dokaza o koristi za duži tok lečenja (npr. 10 dana umesto 5 dana preporučenih u Informatoru o leku Paxlovid) ili ponavljanje toka liječenja Paxlovidom kod pacijenata sa rekurentnim COVID-19 simptomima nakon završetka lečenja”, rekao je John Farley, direktor Kancelarije za infektivne bolesti Uprave za hranu i lekove (FDA).
MARIO ZNA i dr ALEKSANDAR LJUBIĆ- Da li mislite da su novi slučajevi HIV-a i HEPATITISA slučajnost?
Pfizer je prošlog meseca objavio da je nedavna probna studija otkrila da njegova antivirusna pilula Paxlovid nije efikasna u sprečavanju infekcije Covid-a 19 kod odraslih koji su bili izloženi virusu putem kućnog kontakta.
“U ovom ispitivanju, u poređenju s placebom, Pfizer je uočio smanjenje rizika od 32% i 37% kod odraslih koji su uzimali PAXLOVID pet, odnosno deset dana, kako bi sprečili infekciju. Ovi rezultati, međutim, nisu bili statistički značajni i, kao takvi, primarni cilj smanjenja rizika od potvrđene i simptomatske infekcije COVID-om 19 kod odraslih koji su bili izloženi virusu putem kućnog kontakta nije ispunjen”, saopšteno je.
Uprkos svim činjenicama i nedavnim nalazima u vezi sa kontroverznom pilulom Paxlovid, SZO poziva Pfizer da svoju pilulu protiv Covida učini dostupnijom siromašnijim zemljama.
AP je preneo:
Čelnik Svetske zdravstvene organizacije pozvao je Pfizer da svoj tretman protiv COVID-a 19 učini dostupnijim u siromašnijim zemljama.
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus rekao je tokom brifinga za medije da je lečenje Pfizerovim lekom još uvek preskupo. Napomenuo je da većina zemalja u Latinskoj Americi nije imala pristup Pfizerovom leku Paxlovid , za koji se pokazalo da smanjuje rizik od hospitalizacije ili smrti od COVID-a 19 do 90%.
Pfizer je u novembru potpisao sporazum sa fondom patenata lekova koji podržava UN kako bi se omogućilo drugim proizvođačima lekova da prave generičke kopije njegove pilule za upotrebu u 95 zemalja. Neke velike zemlje koje su pretrpele razorne posledice epidemije COVID-19, poput Brazila, nisu uključene.
Tedros je rekao da dogovor ne ide dovoljno daleko i pozvao je Pfizer da ukine svoja geografska ograničenja o tome gde bi se mogla koristiti generička verzija Paxlovida, kao i da učini pilulu jeftinijom za zemlje u razvoju.
SAD su platile oko 500 dolara za svaki Pfizerov tretman, koji se sastoji od tri pilule koje se uzimaju dva puta dnevno tokom pet dana. Njegova cena u zemljama u razvoju još nije potvrđena.
Glavni naučnik SZO-a, dr. Soumya Swaminathan, rekao je da su većinu svetske zalihe Pfizerovog leka već rezervirale bogate zemlje, slično kao što su one gomilale ogromnu većinu prošlogodišnjih vakcina protiv koronavirusa.