Vašington post: Sankcije više štete Zapadu nego Rusiji, dolazi zima – vreme nije na našoj strani
Američki politički analitičar Farid Zakarija navodi da ekonomski rat protiv Rusije nije toliko efikasan koliko je planirano, a Evropu pokriva energetska kriza.
U tekstu za The Washington Post, on savetuje zapadne lidere da prilagode svoju strategiju: da maksimiziraju snabdevanje energijom na svetskim tržištima uz ublažavanje ograničenja koja više štete zapadnim zemljama.
Poznata je izreka: nijedan vojni plan ne preživi prvi susret sa neprijateljem. Veliki teoretičar rata Karl fon Klauzevic je često objašnjavao da strategija mora biti dinamična, da se stalno menja i ažurira. U svojoj raspravi O ratu, napisao je da neki generali „ razmišljaju o akcijama samo jedne strane, dok je rat neprekidna interakcija protivnika “.
Farid Zakarija, jedan od najuticajnijih i najpopularnijih američkih političkih analitičara, tvrdi da Zapad mora pravilno da nauči ove lekcije kako bi nastavio borbu protiv Rusije i prilagodio svoju strategiju, koja je sada u opasnosti da propadne.
Kako ekspert nastavlja u članku za The Washington Post, dve ključne komponente leže u srcu ukrajinske strategije Zapada: obezbeđivanje Ukrajine oružjem, borbena obuka i finansijska pomoć i uvođenje oštrih sankcija Rusiji. Osnovni koncept i dalje ima smisla, ali ravnotežu između ove dve komponente treba promeniti jer je sada jasno da ekonomski rat protiv Rusije ne funkcioniše onako kako su se mnogi nadali.
Zahvaljujući visokim cenama energenata, Moskva će, prema prognozama Blumberg njuza, dobiti mnogo više profita od prodaje nafte i gasa nego pre sukoba. U međuvremenu, Evropa se suočava sa najgorom energetskom krizom u poslednjih 50 godina.
„ Putinova strategija je očigledno da maksimizira troškove Zapada i igra na vremenu u nadi da će se pukotine u antiruskoj koaliciji proširiti kako se ekonomski problemi u ovim zemljama budu produbljivali. Zapad još uvek ne smatra ovaj izazov svojim glavnim prioritetom “, piše Farid Zakaria.
On napominje da Holandija ima ogromno gasno polje, ali se tamo usporava tempo proizvodnje. Nemačka još uvek nije odustala od kontraproduktivne odluke o postepenom ukidanju nuklearne energije.
Bajdenova administracija i dalje postavlja barijere za dugoročna ulaganja u proizvodnju nafte i gasa. Takođe je jasno da još uvek ne može da pronađe način da obnovi iranski nuklearni sporazum, koji bi mogao da obezbedi snažan priliv nafte na svetsko tržište i gotovo sigurno bi stabilizovao cene energenata. I iako vlasti imaju prilično ozbiljne primedbe na sve ove slučajeve, pobeda nad Putinom bi trebalo da postane prioritet.
Zapadni lideri, piše Zakarija, treba da prihvate da ekonomske sankcije jednostavno neće funkcionisati u vremenskom okviru za koji se nadaju da hoće. Oni treba da maksimiziraju snabdevanje svetskim tržištima energijom dok istovremeno ublažavaju ograničenja koja više štete zapadnim zemljama nego Rusiji. Osim toga, moraju povećati obim vojne podrške Ukrajini, pristajući na veće rizike.
„ Zima dolazi. Kuće širom Evrope mogle bi da zahlade. Ukrajinskim vojnicima će biti teže da potisnu Ruse čim tlo bude pokriveno snegom. Vreme sada nije na našoj strani “, upozorava politički analitičar.
Nulta Tačka/SrbinInfo