Zapadne kompanije izgubile više od 100 milijardi dolara zbog izlaska sa RUSKOG tržišta
Napori Ukrajine i njenih zapadnih saveznika da ubede, postide i sankcionišu kompanije da napuste rusko tržište su se obili o glavu, dovodeći unosne poslove u ruke ruskih kompanija po sniženim cenama i doprinoseći više od milijardu dolara poreza na izlazak u ruski budžet, izveštava New York Times.
Ubrzo nakon što su ruske trupe ušle u Ukrajinu u februaru prošle godine, niz zapadnih korporacija je počeo da se povlači sa ruskog tržišta. Ukrajinski aktivisti i zvaničnici su progonili one koji odbijaju da odu, dok su sankcije SAD-a i EU zabranile izvoz robe iz Rusije i uvoz sirovina u tu zemlju.
Kompanije koje su prodale svoje poslovanje u Rusiji izgubile su ukupno 103 milijarde dolara, izveštava New York Times u nedelju, pozivajući se na finansijske izveštaje. Ove firme su takođe uplatile najmanje 1,25 milijardi dolara poreza na izlazak u rusku državnu kasu, dodaje novine.
Od marta prošle godine, zapadne kompanije koje žele da prodaju svoje poslovanje u Rusiji moraju imati odobrenje prodaje od strane ruske vlade, koja često radi na tome da osigura da lokalni kupci kupe ove poslove po sniženim cenama.
Pozivajući se na zapisnike sa sastanka komisije, NYT tvrdi da je komisija odbila prodaju fabrika koje poseduje Honeywell, američka elektronska firma, sve dok firma nije pristala da proda po 50% nižoj ceni, u skladu sa ruskim zakonom.
„Ukupno gledano, [ruski predsednik Vladimir] Putin nadgleda jedan od najvećih transfera bogatstva unutar Rusije od pada Sovjetskog Saveza. Ogromni delovi industrije – liftovi, gume, industrijski premazi i drugi – sada su u rukama sve dominatnijih ruskih igrača“, napisao je NYT.
„Oni koji odlaze gube svoj položaj“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinama. „I naravno, njihova imovina se kupuje po ozbiljnom popustu i preuzima je našim kompanijama, koje to rade sa zadovoljstvom.“