Zbog zaključavanja za vreme ‘kovida’ propušteno čak milion slučajeva raka
Studija Svetske zdravstvene organizacije (SZO) otkrila je da je tokom ‘kovid pandemije’ možda propušteno čak milion novih slučajeva raka, što čini gotovo četvrtinu svih novih dijagnoza raka globalno.
Istraživači su utvrdili da su zbog restrikcija, kao što je zaključavanje, i pritisaka na zdravstvene sisteme, dijagnoze raka pale za 23% širom sveta, što sugeriše da bolest nije dijagnostikovana kod oko milion ljudi. Ovi rezultati dolaze nakon što su stručnjaci analizirali podatke iz više od 240 različitih studija, čime je pružena prva sveobuhvatna procena uticaja ‘kovida’ na lečenje raka širom sveta.
Prema studiji, broj dijagnoza raka pao je za 23% nakon proleća 2020. godine, dok su testiranja raka smanjena za 39%, dijagnostičke procedure su opale za 24%, a tretmani su smanjeni za 28%.
U 2022. godini, širom sveta je novo dijagnostikovano oko 20 miliona slučajeva raka, a 9,7 miliona ljudi je umrlo od ove bolesti.
Autori studije, koja je objavljena u časopisu Nature Cancer, rekli su: “Ako primenimo ove podatke na procenjeni broj novih slučajeva raka dijagnostikovanih 2020. godine, i pretpostavimo da je uticaj bio najveći u prvih nekoliko meseci pandemije, oko milion slučajeva raka moglo je biti propušteno tokom pandemije.”
Među faktorima koji su uticali na ovu situaciju su smanjen pristup zdravstvenim ustanovama zbog zaključavanja i zabrana kretanja, obustava nehitne pomoći u bolnicama, strah pacijenata i zdravstvenih radnika od infekcije ‘kovida’, kao i nestašica opreme i lekova zbog poremećaja u lancima snabdevanja.
Zdravstveni naučnici SZO upozorili su da, iako je uticaj ‘pandemije’ na lečenje raka sada počeo da postaje jasniji, potpuni efekti neće biti poznati još nekoliko godina. Oni su naglasili da će svaki naknadni porast broja smrtnih slučajeva od raka biti teže uočljiv u podacima nego opadanje broja testiranja i propuštenih dijagnoza.
Ranija studija Univerziteta u Oksfordu otkrila je značajan uticaj ‘pandemije’ na skrining i dijagnozu raka u Velikoj Britaniji tokom 2020. i 2021. godine. Procene sugerišu da je tokom tog perioda propušteno 18.000 slučajeva raka dojke, 13.000 raka debelog creva, 10.000 raka pluća i 21.000 slučajeva raka prostate.
Međutim, prema mišljenju profesora Lorenca Janga sa Univerziteta u Varviku, broj propuštenih slučajeva može biti podcenjen.