
Zelenski se protivi Trampu – Odbija da vrati američku pomoć i potpiše ugovor o mineralima
Ukrajinski komičar Zelenski otvoreno je odbio zahteve SAD da američku pomoć tretira kao dug koji treba da bude otplaćen i odbio je da potpiše ključni ugovor o mineralnim resursima, što je dovelo do eskalacije napetosti sa administracijom Donalda Trampa.
U obraćanju putem televizije 28. marta, Zelenski je izjavio da Ukrajina neće priznati milijarde dolara prethodne američke vojne i ekonomske pomoći kao dug, dok je istovremeno povukao saglasnost za ugovor koji bi omogućio SAD-u pristup ogromnim ukrajinskim mineralnim resursima u zamenu za nastavak pomoći.
UŽIVO! VEČERAS u 20h – Najnovija epizoda podkasta Mario Zna | Gospodari života i smrti: Vreme je za najopasniju priču ikada | Gost: Goran Jeremić
Tramp je odgovorio preteći
Predsednik Sjedinjenih Država Tramp odgovorio je direktno, upozorivši da će Zelenski imati „velike, velike probleme“ ako bude odustao od sporazuma, što ukazuje na dramatičan raskol u odnosima SAD i Ukrajine.
Ovaj sukob ukazuje na rastući jaz između Vašingtona i Kijeva, jer Zelenski skreće ka evropskim partnerstvima i odbija američke uslove – potez koji kritičari smatraju izdajom američkih poreskih obveznika koji su finansirali ukrajinsku odbranu.
Zelenski odbija dug
U svom obraćanju, Zelenski je odbacio stav Trampove administracije da prethodna pomoć – koja premašuje 75 milijardi dolara od 2022. godine – treba da se tretira kao dug. „Ova administracija neće ništa uraditi za nas besplatno“, izjavio je Zelenski, dodajući da Ukrajina „neće priznati prošli dug“. Ove reči direktno su u suprotnosti sa američkim očekivanjima, koja su buduću pomoć povezivala sa spremnošću Kijeva da vrati dug ili ponudi strateške ustupke, kao što je zajednički pristup ukrajinskim resursima retkih minerala i energetskim rezervama.
Predlog Trampove administracije
Trampova administracija predložila je revidirani ugovor o mineralnim pravima, koji bi SAD-u omogućio privilegiju „prvi došao, prvi poslužen“ u ulaganju u ukrajinske resurse, uključujući litijum i titanijum koji su ključni za modernu tehnologiju, dok bi zauzeli 50% prihoda od novih i postojećih projekata. Visoki ukrajinski zvaničnik, koga je citirao The Washington Post, nazvao je ove uslove eksploatatorskim, upozoravajući da bi mogli dovesti do predaje kontrole nad ukrajinskim mineralnim sektorom američkim interesima.
Iako su ranije postojali signali da će Zelenski sarađivati, njegov odbijanje da potpiše ugovor ljuti Vašington. „On pokušava da se izvuče iz ugovora o retkim mineralima, i ako to uradi, imaće problema – velikih, velikih problema“, rekao je Tramp novinarima 30. marta.
Strategijska izdaja?
Protivljenje Zelenskog pogoršalo je odnose sa Trampom. Dok je u međuvremenu, ukrajinski lider tiho osigurao nezavisne odbrambene sporazume sa evropskim državama, uključujući razmenu obaveštajnih podataka i zajedničku proizvodnju naoružanja, što je jasna promena od oslanjanja na SAD.
Analitičari sugerišu da je Zelenski ohrabren evropskim saveznicima poput francuskog predsednika Emanuela Makrona. Međutim, Trampov tim vidi ovaj potez kao narušavanje poverenja.
„SAD su nosile odbranu Ukrajine godinama“, rekao je visoki zvaničnik administracije.
„Sada odbijaju da poštuju fer uslove, dok traže alternative.“
Opasnost po ukrajinske odnose sa SAD
Ovaj sukob označava značajno pogoršanje nekada bliskog partnerstva. Sa Zelenskim koji odbija da popusti oko duga ili resursa, i Trampom koji obećava posledice, SAD bi mogle da preispitaju svoju podršku Ukrajini – što bi moglo ostaviti Evropu da popuni prazninu. Kako Trampovo upozorenje da „ima velike probleme“ odzvanja, pitanje više nije da li Kijev može da priušti da se posvađa sa Vašingtonom, već da li može da priušti posledice.