Ujedinjene nacije na novom SAMITU o „velikom resetu“ označavaju pola puta do ostvarivanja AGENDE 2030 (VIDEO)
Ujedinjene nacije će se okupiti u Njujorku 18. i 19. septembra na Samitu o ciljevima održivog razvoja 2023. kao deo napora da se svet ponovo posveti ostvarivanju Agende 2030 i ciljeva održivog razvoja (SDG) do 2030.
Ciljevi UN za održivi razvoj predstavljaju kolekciju od 17 međusobno povezanih ciljeva osmišljenih da budu „nacrt za postizanje bolje i održivije budućnosti za sve“ . SDG je 2015. postavila Generalna skupština Ujedinjenih nacija sa namerom da ih ostvare do 2030. godine. Ciljevi održivog razvoja su bili deo veće rezolucije poznate kao Agenda 2030, ili Agenda 2030, koja je navodno imala za cilj borbu protiv klimatskih promena.
UN kažu da će Samit o SDG označiti polovinu roka do roka za Agendu 2030 i SDG. Samit će takođe označiti „novu fazu ubrzanog napretka ka ciljevima održivog razvoja sa političkim smernicama na visokom nivou o transformativnim i ubrzanim akcijama koje vode do 2030. godine“. UN se nadaju da će samit „ponovo pokrenuti osećaj nade, optimizma i entuzijazma za Agendu 2030.“.
UN su takođe navele da će za postizanje SDG-a do 2030. godine biti potrebne „hrabre, ambiciozne, ubrzane i transformativne akcije u ključnim oblastima, ukorenjene u međunarodnu solidarnost i efikasnu saradnju na svim nivoima“.
Samit saziva generalni sekretar UN Antonio Gutereš, a prisustvovaće mu šefovi država iz Sjedinjenih Država, Kanade, Meksika, Velike Britanije, Japana, Irske, Švedske, Danske, Islanda, Katara, Senegala, Mozambika i mnogih druge nacije, kao i Kristalina Georgieva, generalni direktor Međunarodnog monetarnog fonda, predsednik Svetske banke i drugi diplomatski zvaničnici.
Samit uključuje razgovore sa različitim liderima koji raspravljaju o temama kao što su „Mobilizacija finansija i investicija i sredstva za implementaciju za postizanje SDG-a“, gde treba očekivati da vidimo podsticaj za više ekoloških, društvenih i upravljačkih (ESG) šema . ESG ulaganje se ponekad naziva i održivo ulaganje, odgovorno ulaganje ili društveno odgovorno ulaganje (SRI). Standardi zaštite životne sredine, društva i standardi upravljanja daju društveno svesnim investitorima priliku da ispitaju koje tipove korporacija žele da podrže. Ova praksa je takođe postala sve popularniji način promovisanja ciljeva održivog razvoja .
Kao deo samita SDG, UN takođe pokreću nekoliko kampanja kako bi prikupile podršku javnosti za više finansiranja i moralne podrške za SGD i Agendu 2030. Jedna takva kampanja je trejler pod nazivom „ Poluvreme za globalne ciljeve “. Poruka trejlera sažeta je u jednu liniju: „Nedostaje nam rezultat na poluvremenu, ali svaki meč je dobijen u drugom poluvremenu“. Cilj kratkog videa je da inspiriše i motiviše gledaoca da podrži nastojanje da se postigne cilj održivog razvoja. Video se završava heštegom #ImagineWinning. Tema emisije na poluvremenu nastaviće se u ponedeljak uz muzičke izvođače i govornike koji obeležavaju početak Samita SDG.
Pripreme za samit SDG dolaze nakon što je generalni sekretar UN Gutereš u aprilu otkrio da napredak ka završetku SDG nije uspešan , sa samo 12 odsto SDG na putu da bude završeno.
Gutereš je rekao da je napredak u 50 odsto ciljeva „slab i nedovoljan“, dok je 30 odsto ciljeva održivog razvoja „zaustavljeno ili krenulo unazad“. On je predvideo da će, ako trenutni trend zadrži samo 30 odsto nacija, postići SDG1, fokusiran na siromaštvo, do 2030. godine.
„Ako ne reagujemo sada, Agenda 2030 će postati epitaf za svet koji je mogao biti“, rekao je Gutereš.
Generalni sekretar Gutereš je takođe razgovarao o svom takozvanom „Stimulisanju SDG“, molbi da se zemlje G20 obavežu na godišnji podsticaj od 500 milijardi dolara kako bi pomogli da se dovrše ciljevi održivog razvoja do 2030. Gutereš je prvi put uputio ovu molbu u februaru , rekavši: „Potrebno nam je da se masovno poveća pristupačno dugoročno finansiranje usklađivanjem svih tokova finansiranja sa ciljevima održivog razvoja i poboljšanjem uslova kreditiranja multilateralnih razvojnih banaka”.
Gutereš je rekao da plan za stimulisanje SDG-a takođe uključuje pet drugih preporuka, uključujući poziv svim državama članicama UN da se „ponovo posvete akciji za postizanje ciljeva održivog razvoja na nacionalnom i međunarodnom nivou od sada do 2030. godine“ . Gutereš predlaže da se to uradi „jačanjem društvenog ugovora“ i „preorijentisanjem njihovih ekonomija ka niskougljeničnim, otpornim putevima usklađenim sa Pariskim sporazumom“.
Na nedavnom skupu G20 u Nju Delhiju, Indija, zemlje G20 su se složile da podrže ubrzanje finansiranja SDG. U „Deklaraciji lidera G20 Nju Delhija“ pišu:
„Na pola puta do 2030. godine, globalni napredak u pogledu SDG-a je van staze sa samo 12 odsto ciljeva na pravom putu. Tokom ove Dekade akcije, mi ćemo iskoristiti moć okupljanja G20 i njenu kolektivnu odlučnost da u potpunosti i efikasno primenimo Agendu 2030 i ubrzamo napredak ka ciljevima održivog razvoja, na blagovremen način, kako bismo oblikovali svet koji želimo da vidimo za naše buduće generacije. ”
Lideri G20 su takođe savršeno jasno stavili do znanja da će nastaviti da podržavaju Agendu 2030. „ Pružićemo punu podršku Samitu Ujedinjenih nacija 2023 o SDG, Samitu Ujedinjenih nacija budućnosti i drugim relevantnim procesima“, napisali su u deklaraciji.