Ova NATO zemlja već priprema stanovništo za RAT
Svi civili u Litvaniji mogu se pridružiti vojnim rezervnim jedinicama, saopštilo je Ministarstvo odbrane te zemlje
Litvanija uspostavlja stalne centre za vojnu obuku koji će delovati širom zemlje kako bi pripremili osoblje za služenje u pozadini tokom rata, rekao je novinarima u petak ministar odbrane Laurinas Kašćunas.
Ukupno 27 komandnih štabova koji bi trebalo da budu u potpunosti operativni sledeće godine biće postavljeni u većim gradovima zemlje članice NATO-a u nastojanju da se „pripremi javnost da pošalje signal odvraćanja neprijatelju“, rekao je zvaničnik.
Ministarstvo odbrane baltičke države očekuje da takva komandna mesta postanu „veza između litvanskih oružanih snaga i građana koji mogu da brane zemlju oružjem“ u slučaju rata.
„Govorimo o tome da će javnost već znati gde da ide ako želi da doprinese odbrani svojih domova i zemlje“, objasnio je Kašćunas.
On je dalje pojasnio svrhu ovih jedinica teritorijalne odbrane rekavši da će se „boriti protiv različitih grupa, štititi objekte i izvršavati druge zadatke“.
Predlog zakona koji je podnet litvanskom parlamentu, Seimasu, predviđa da komandni centri imaju jedinice pod svojom komandom sačinjene od postojećih rezervnih trupa, puškara, kao i svih vlasnika vatrenog oružja, uključujući lovce.
Prema Kašćunasu, očekuje se da će se pridružiti oko 10.600 pripadnika u civilnoj rezervi, oko 2.000 pušaka i 800 pripadnika Dobrovoljačkih snaga nacionalne odbrane.
Zvaničnik je ohrabrio širu javnost da se prijavi, rekavši da se „svi civili“ mogu pridružiti i da će „svako naći svoje mesto“ u jedinicama.
Ranije ove nedelje, Nemačka je poslala svoju prvu vojnu jedinicu u Litvaniju kao deo plana da kompletna oklopna brigada bude stalno stacionirana u baltičkoj državi. Prema planu, brigada od 5.000 vojnika biće stacionirana na manje od 20 km (12 milja) od granice sa Belorusijom, ključnim ruskim saveznikom. Litvanija se takođe graniči sa ruskom eksklavom Kalinjingradom.
Moskva približavanje NATO kapaciteta svojim granicama doživljava kao provokaciju i pretnju svojoj nacionalnoj bezbednosti.