Nemci protiv Evropske Unije i Brisela! Novo istraživanje najveće finansijske kompanije otkriva da Nemci ne žele EU
Istraživanje najveće kompanije za finansijske usluge u Evropi pokazalo je da više Nemaca članstvo u Evropskoj uniji vidi kao nedostatak za svoju zemlju nego oni koji to vide kao pozitivno, jer se raspoloženje javnosti okreće protiv bloka.
„Raspoloženje je loše, a izgledi sumorni“, navodi se u izveštaju multinacionalne kompanije za finansijske usluge sa sedištem u Minhenu, nakon anketiranja 6.000 Evropljana uoči izbora za Evropski parlament sledeće nedelje.
Kompanija je saopštila da je primetan pomak uočen u Nemačkoj, gde pesimizam o ekonomiji i cinizam prema Briselu raste, prateći „francuski primer“ negativnosti.
Prema istraživanju, dok je Nemačka prethodnih godina bila „proevropski orijentisana“, stavovi su ove godine postali negativni, pri čemu je EU imala neto rejting od negativnih 2,9 odsto.
Najupečatljivije je da samo 29 odsto Nemaca smatra da ima više prednosti od članstva u Evropskoj uniji nego ne, a Alijanc je primetio da je „preokret trenda očigledan“.
NOVO! KAKO NAS KONTROLIŠE „ELITA“! SAŠA RADULOVIĆ U PODKASTU MARIO ZNA
Pogled na ‘Evropu’ bio je još suroviji u Francuskoj, a manje od jednog od pet je rekao da je članstvo u EU korist za Francusku. Štaviše, francuska percepcija bloka iznosila je neto procenat od negativnih 22,3 i minus 18,3 procenta za evro valutu.
Povećani pesimizam prema Evropi dolazi usred rastuće zabrinutosti oko ekonomije i krize troškova života koja nastavlja da zabrinjava blok. Izveštaj je otkrio da Nemci „nikada nisu bili toliko pesimistični“ po pitanju svoje ekonomije, a da se trenutna situacija sada smatra gorom nego tokom karantina zbog korona virusa 2020. ili početnih ekonomskih šokova nakon početka rata u Ukrajinu.
„Čini se da je poruka da se geoekonomski okvir trenutno pomera na štetu Nemačke konačno potonula“, rekao je Alijanc.
Uoči izbora za Evropski parlament, istraživanje je pokazalo da su inflacija, troškovi života, radna mesta i privreda u celini najhitnija pitanja za većinu birača, pri čemu je ekonomski rast daleko najvažnija pojedinačna tema sa 50,5 odsto, navodi to je njihova glavna briga.
Nasuprot tome, takozvana „zelena tranzicija“, uprkos tome što je glavna tačka dnevnog reda za elite u Briselu, nije bila među prioritetima na listi, a samo svaki peti je zelenu agendu naveo kao glavni prioritet.
U izveštaju se stoga tvrdi da bi sledeća Evropska komisija trebalo da se fokusira na jedinstveni cilj ekonomskog rasta kako bi prikupila podršku za blok u celini.
„Ako sledeća komisija EU sasluša i usmeri svoje nekoliko inicijativa i programa ka rastu, ona bi mogla postati prilično uspešna, podižući imidž EU u tom procesu“, navodi se u saopštenju.
Alijanc je takođe primetio rastuće osećanje među Evropljanima da više pažnje treba staviti na revitalizaciju domaće industrije, a ne na globalističku politiku slobodne trgovine i off-shoring proizvodnje.
Ukupno 53,1 odsto ispitanika je za to da EU aktivnom industrijskom politikom smanji svoju „zavisnost, od stranih proizvoda do tehnologija“.
Izveštaj nemačke kompanije za finansijske usluge podržava nalaze objavljene sa Foruma EU-SAD, u kojima je utvrđeno da je teška ekonomska situacija u Evropi najveća briga za glasače uoči izbora za Evropski parlament i da je bila ključni pokretač u „ ogromna konzervativna promena “ koja se dešava širom bloka dok Evropljani postaju skeptični prema visokim porezima i visokoj regulativi levičarskih vlada u Briselu i nacionalnim prestonicama.