Velike farmaceutske kompanije platile su 690 miliona dolara Faučijevoj agenciji tokom pandemije
Tokom pandemije, američki narod je počeo da oseća da je vlada u veoma dobrim odnosima sa farmacuetskim kompanijama. Sada znamo koliko su bili bliski.
Novi podaci Nacionalnog instituta za zdravlje otkrivaju da su agencija i njeni naučnici prikupili 710 miliona dolara honorara tokom pandemije, od kraja 2021. do 2023. godine. To su plaćanja privatnih kompanija, poput farmaceutskih proizvoda, za licenciranje medicinskih inovacija od vladinih naučnika.
Skoro sav taj novac — 690 miliona dolara — otišao je Nacionalnom institutu za alergije i zarazne bolesti (NIAID), podagenciji koju vodi dr Entoni Fauči, i 260 njenih naučnika.
Informacije o ovom ogromnom privatnom kompleksu tantijema čvrsto drži NIH. Tantijemi su isplaćeni od septembra 2009. do oktobra 2021., koji su iznosili 325 miliona dolara za 56.000 transakcija.
Počela je otvorena borba, udaramo pravo u globalnu kabalu | Mario Zna, 280 Uživo
„Morali smo da tužimo drugi put, sa Judicial Watch-om kao našim braniocem, da bismo dobili ove informacije“.
Uplate su naglo porasle tokom ere pandemije: u tim godinama je zabeležen više nego dvostruko veći iznos gotovinskog toka NIH-u iz privatnog sektora, u poređenju sa prethodnih dvanaest zajedno. Sve u svemu, to je 1,036 milijardi dolara.
Nejasno je da li je bilo koji honorar za vakcinu protiv Covid-a od Pfizera i Moderne, od kojih se potonji nagodio sa NIH-om tako što je pristao da plati 400 miliona dolara, uopšte uključen u ove nove brojeve. NIH ne kaže.
Američki narod ima još jedan pokušaj da dobije malo iskrenosti od Faučija, koji je svedočio pred Podkomitetom Doma o pandemiji koronavirusa.
Ima dosta da odgovora.
Proveo je godine rugajući se pitanjima o potencijalnim sukobima interesa između kreatora politike COVID-a, koji su nemilosrdno gurali vakcine, i primalaca privatnih honorara.
Sada će takođe morati da uzme u obzir mejlove koje je poslao jedan od njegovih zamenika, u kojima su opisane interne strategije za zaobilaženje saveznog Zakona o slobodi informacija.
Fauči neće moći da pogrešno napiše reči da bi izbegao nadzor ili da bi ljudima slao fizičke kurirske poruke – samo dve od radnji izbegavanja FOIA-e koje je opisao dr Dejvid Morens, ključni zamenik Faučija.
Umesto toga, kamere iz celog sveta će biti usmerene ka Faučiju i on će odgovarati za informacije koje je dao u izjavi pod zakletvom ranije ove godine.
To je šansa da se ili opravda ili da se dodatno učvrsti percepcija javnosti o njemu i NIH-u kao tajnovitim i sebičnim interesima.
Osim ove male grupe naučnika koji prikrivaju rasprave o poreklu virusa, NIH je dosledno tretirao zahteve FOIA-e kao napade.
Još jedna teorija zavere postala stvarnost: Svetski ekonomski forum želi da „moždani implantati“ budu obavezni https://t.co/wmrENaG0iN
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 4, 2024
Karakteristično je da NIH još uvek rediguje delove podataka koji bi nam pomogli da lakše povežemo terapeutike sa njihovim izumiteljima koje plaća vlada. Na primer, odbijaju da nam pokažu iznos tantijema koji se plaćaju svakom pojedinačnom naučniku. Dakle, još uvek ne možemo u potpunosti da pratimo novac.
U međuvremenu, senator Rend Pol je sponzorisao Zakon o transparentnosti prava na tantijeme, koji je jednoglasno prošao kroz proces odbora i zaslužuje da se odmah glasa.
I Fauči bi u međuvremenu mogao mnogo toga da uradi. Mogao bi da naznači da podržava zakone poput Pavlovih. Mogao je da pozove NIH i CDC da dobrovoljno „demaskiraju“ isplate tantijema. Tada bismo mogli da vidimo da li su njihove odluke unapredile opšte dobro ili njihovo sopstveno.
Fauči bi takođe mogao da podrži ispravke zakona FOIA koje stvaraju stvarne posledice za one koji ga namerno krše.
U najmanju ruku, mora da se izvini zbog krajnjeg prezira prema FOIA-i i ratu za transparentnost koji vode njegove kolege, a koji je sada otkriven u privatnim komunikacijama.
Među najosnovnijim dužnostima vlade prema javnosti su obezbeđivanje opšteg blagostanja i izveštavanje o svojim prihodima i potrošnji.
Dok dr Fauči završava pet decenija u vladi postavši njen najplaćeniji birokrata, trebalo bi da razmisli kako odgovara na pitanja.