AGENCIJE SADA SKUPLJAJU LIČNE PODATKE IZ MOBILNIH TELEFONA KROZ KOMERCIJALNE POSREDNIKE I TO BEZ NALOGA
U Americi počinje debata o upotrebi komercijalno dostupnih podataka o mobilnim telefonima za potrebe kriminalističkih istraga širom Amerike.
Podatke, koji su oni koji se zalažu za njih nazivaju obavještajnim podacima otvorenog koda, pre su ih pripremali i prodavali samo brokeri, pretežno marketinškim stručnjacima i oglašivačima.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Informacije se svakodnevno šalju sa „telefona, automobila i drugih povezanih uređaja“ komercijalnim posrednicima, napisao je The Wall Street Journal ove sedmice. Ti se podaci tada široko koriste u „finansijama, poslom sa nekretninama i oglašavanju“.
Nedavno su ti brokeri stvorili proizvode posebno za sprovođenje zakona. Proizvodi se „sve više koriste za proveru putnika avioprevoznika, pronalaženje i praćenje osumnjičenih za kriminal, za sprovođenje migracijskih i antiterorističkih zakona“, navodi The Wall Street Journal.
Agencije koje koriste podatke ili razmišljaju o upotrebi podataka uključuju Ministarstvo državne sigurnosti, Službu državnih prihoda i FBI.
Skeptici ove prakse smatraju da je to slično pretresanju bez naloga, pri čemu Journal opisuje tu praksu kao „kraj koji trči oko ustavnih garancija protiv nezakonitih pretresa bez naloga“.
Senator Ron Wyden i senator Rand Paul predložili su kao odgovor ovom predlogu zakona pod nazivom „Četvrti amandman nije na prodaju“ koji će zahtevati od državnih tela da dobiju sudski nalog pre nego što prikupe podatke o mobilnim telefonima u SAD-u.
Jennifer Granick, savetnica za nadzor i kibernetičku sigurnost Projekta govora, privatnosti i tehnologije američke unije za građanske slobode, komentarisala je: „Policija i tužilaštvo nikada se ne hvale kada zloupotrebljavaju ovakve sposobnosti; čujemo samo o uspesima za koje žele da znamo. ”
ACLU je podržao predlog zakona Wyden-a i Paul-a. „Sudovi bi trebali nadzirati agencije za sprovođenje zakona kada pokušavaju nabaviti informacije o Amerikancima, čak i ako su dostupne“, tvrdi ACLU.
U međuvremenu, glavni važeći zakon, Zakon o privatnosti elektronskih komunikacija, već dozvoljava kompanijama da otkriju podatke korisnika u situaciji u kojoj „davatelj razumno veruje da hitni slučaj koji uključuje neposrednu opasnost od smrti ili ozbiljne fizičke povrede bilo koje osobe opravdava otkrivanje podataka. ”
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/ActivistPost