
Meloni: Italija će sprečiti EU da se „uguši“ preteranom masovnom imigracijom
Italijanska premijerka Đorđa Meloni upozorila je da Evropa ne može opstati ako se davi u prekomernim propisima i da jedino odlučnom borbom protiv ilegalne migracije i trgovine ljudima EU može zaista zaštititi živote i sopstvenu stabilnost.
Obraćajući se Senatu u utorak, prvi put nakon tri meseca, Meloni je predstavila prioritete svoje vlade – ekonomsku konkurentnost, migraciju, međunarodnu bezbednost i rat u Ukrajini.
„Ako Evropa misli da može preživeti u ovoj fazi tako što će nastaviti da hiperreguliše sve, umesto da oslobodi mnoge potencijale koje poseduje, jednostavno neće preživeti“, upozorila je Meloni uoči samita Evropskog saveta u Briselu.
Naglasila je da će njena vlada učiniti sve kako bi „sprečila EU da se uguši sopstvenim pravilima“.
Stigao im je kraj: Ovo smo svi dugo čekali | Mila Alečković | Mario Zna, 320 Uživo
Ekonomska snaga i globalni uticaj
Meloni je istakla važnost ekonomske konkurentnosti, definišući je kao sposobnost država da svojim građanima pruže „adekvatne i sve bolje socijalne usluge“. Takođe je naglasila da ekonomska snaga direktno utiče na geopolitički položaj Evrope:
„Evropa koja je industrijski opustošena i zaostaje u istraživanju i razvoju novih tehnologija – kako može biti ozbiljno shvaćena?“
Govoreći o trgovinskoj politici, upozorila je na rizike prekomernih carina. Iako carinske barijere za robu van EU mogu teoretski pomoći domaćoj proizvodnji, u visoko povezanoj ekonomiji Evrope i SAD situacija je znatno složenija.
Posebno je upozorila Evropsku komisiju da ne uvodi trgovinske mere odmazde protiv bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, smatrajući da bi takav potez pokrenuo „začarani krug u kojem svi gube“.
Migracija i bezbednost: Kraj haosa na granicama
Meloni je ponovila odlučnost svoje vlade da smanji ilegalne dolaske i suzbije mreže trgovaca ljudima.
Tramp deklasifikovao JFK dokumente: Istorijska istina ili još više pitanja? 🇺🇸👀https://t.co/iMVq1yQtKe
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 19, 2025
„Smanjenje broja polazaka i uništavanje biznisa trgovaca ljudima jedini su načini da se smanji broj migranata koji gube živote pokušavajući da stignu do Italije i Evrope“, istakla je.
Navela je da su mere njene vlade, uključujući sporazum sa Albanijom o prihvatu migranata, sada model koji razmatra cela Evropa.
Govoreći o bezbednosti, Meloni je pozvala na širi pristup evropskoj odbrani:
„Moramo se baviti mnogo širim pitanjima od jačanja arsenala – borbom protiv terorizma, odbranom granica i sajber bezbednošću.“
Dodala je: „Bez odbrane nema bezbednosti, a bez bezbednosti nema slobode.“
Skepticizam prema evropskom planu naoružavanja
Italijanska premijerka kritikovala je inicijativu „ReArm Europe“, plan vredan 800 milijardi evra koji je prošle nedelje predstavila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Smatra da je naziv plana pogrešan i upozorila da se on ne svodi samo na kupovinu oružja, već prvenstveno na njegovu proizvodnju unutar Evrope, umesto oslanjanja na strane dobavljače.
Ukrajina i transatlantski odnosi
Osvrćući se na rat u Ukrajini, Meloni je ponovila nepokolebljivu podršku Italije Kijevu.
Nagovestila je da bi trenutni zastoj na frontu mogao otvoriti put za mirovne pregovore:
„Upravo ovakva situacija na terenu može dovesti do mirovnih pregovora, i smatram da bi trebalo s ponosom da istaknemo našu odlučnu i jedinstvenu podršku Ukrajini.“
Pozdravila je diplomatske napore bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa da pronađe rešenje za sukob.
Meloni je odbacila ideju da Italija mora birati između Evrope i Sjedinjenih Država, kritikujući one koji zagovaraju takvu podelu:
„Oni koji opsesivno ponavljaju da Italija mora da bira između Evrope i SAD to rade iz političkih razloga ili jednostavno nisu shvatili da je američka predizborna kampanja završena.“
Odbacila je tvrdnje da povećanje izdvajanja za odbranu ide na uštrb socijalnih usluga, nazvavši to „grubim pojednostavljenjem“. Umesto toga, za finansijske probleme okrivila je loše upravljanje prethodnih vlada:
„Oni koji iznose te tvrdnje svesno obmanjuju građane. Novca za zdravstvo, školstvo i socijalnu zaštitu nema ne zato što trošimo na odbranu, već zato što su stotine milijardi protraćene na neefikasne mere.“
Nulta Tačka/InfoWars