Земље Европске уније подељене су око тога како да употребе предложени зајам за Украјину, који би био финансиран замрзнутом руском имовином. Док неке чланице траже да новац буде искључиво потрошен на оружје произведено у Европи, друге инсистирају да се укључи и америчка војна опрема, објавио је Политико, позивајући се на дипломатске изворе.
Планирани „репарациони зајам“ вредан је око 140 милијарди евра и био би обезбеђен средствима која је Запад блокирао након ескалације рата у Украјини 2022. године. Према предлогу, Кијев би враћао новац само ако Москва плати ратну штету. Москва је више пута осудила западне покушаје да се њена замрзнута средства користе за финансирање Украјине, називајући то „пљачком“.
Иако споразум још није постигнут, унутар ЕУ већ расте тензија око услова под којима би зајам био одобрен. Француска, као и делимично Немачка и Италија, траже да новац остане унутар ЕУ и „не одлази преко Атлантика“. У нацрту закључака самита, истиче се значај „јачања европске одбрамбене индустрије“, наводи Политико. Очекује се да ће се сукоби око тога распламсати на састанку лидера ЕУ у Бриселу.
🚨 СЗО и Европска комисија покрећу АИ систем за праћење друштвених мрежа и „дезинформација“ у реалном временуhttps://t.co/0Ts9YQFUL2
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 21, 2025
Критичари, међутим, оцењују да би таква ограничења била лицемерна. „Ако је циљ да се Украјина одржи у борби, онда морамо оставити отворене све опције“, рекао је један високи дипломата ЕУ за Политико.
Постоји и забринутост да би клаузула „купи европско“ могла спречити Кијев да набави кључно америчко оружје, као што су Патриот системи противваздушне одбране, које ЕУ не производи.
Према Блумбергу, Вашингтон неће учествовати у овој иницијативи, јер страхује да би могла пореметити глобална финансијска тржишта. Западни званичници већ месецима упозоравају да би потпуно конфисковање замрзнутих руских средстава – која се процењују на око 300 милијарди долара – било незаконито и могло би нарушити кредибилитет Запада.
Руски председник Владимир Путин поручио је да „они паметнији“ на Западу схватају ризике оваквих потеза и упозорио да Москва неће оставити без одговора било какав покушај конфискације своје имовине.
Нулта Тачка/РТ