Amerika pozvala svoje građane da hitno napuste Ukrajinu- Britanci provociraju Moskvu
Predsednik Džo Bajden pozvao je američke građane u Ukrajini da što pre napuste zemlju nakon što je otkrio potencijal za „svetski rat“ i upozorio da bi „stvari mogle brzo da se izmaknu kontroli“ između SAD i Rusije. Bajdenovoj bombastičnoj retorici prethodio je sastanak ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova sa britanskom državnom sekretarkom Liz Trus, gde se ona osramotila time što nije shvatila osnovnu geografiju regiona. Anglo eskalacija deo je njihovih napora da prekinu dijalog između Moskve i dve vodeće zemlje Evropske unije, Francuske i Nemačke, kako bi se prevazišla ukrajinska kriza.
„Američki građani treba da odu sada“, rekao je Bajden u intervjuu za NBC njuz 10. februara.
„Nije da imamo posla sa terorističkom organizacijom. Imamo posla sa jednom od najvećih vojski na svetu. To je sasvim drugačija situacija i stvari bi mogle brzo da izmaknu kontroli”.
Na pitanje šta bi moglo da podstakne njegovo naređenje da pošalje trupe u Ukrajinu, Bajden je rekao: „Nema toga. To je svetski rat kada Amerikanci i Rusija počinju da pucaju jedni na druge. Mi smo u veoma drugačijem svetu nego što smo ikada bili”. Američki predsednik je takođe poslao poruku svom ruskom kolegi Vladimiru Putinu, rekavši da ako je „dovoljno glup da uđe, dovoljno je pametan da zapravo ne uradi ništa što bi moglo negativno da utiče na američke građane“.
Tenzije između Vašingtona i Moskve su na najvišoj tački od Hladnog rata, posebno kada Zapad stvara narativ o „predstojećoj ruskoj invaziji Ukrajine“. Ova izmišljena kriza se koristi kao izgovor za slanje dodatne vojne opreme NATO-a na granice Rusije dok vlada Kijeva nastoji da osvoji Narodne Republike Donjeck i Lugansk u istočnoj Ukrajini umesto da pronađe mirno rešenje.
Međutim, Zapad je i dalje duboko podeljen po pitanju eskalacije tenzija u Ukrajini, uglavnom između Anglo alijanse (SAD, UK i Australija, ili AUKUS) i članica EU Francuske i Nemačke. Čak i njihov način angažovanja sa Moskvom ukazuje na velike razlike, pri čemu Francuzi i Nemci ozbiljno shvataju stvar, dok Trus izgleda slabo poznaje geografiju. To je ono što je podstaklo Lavrova da kaže na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Trusovom 10. februara: „Kao da nas slušaju, ali ne čuju”.
Britanski najviši diplomata zahtevao je od ruskih vojnika da se povuku sa granice sa Ukrajinom, što je navelo Lavrova da ponovi da su oni stacionirani na sopstvenoj suverenoj teritoriji i da Rusija ima pravo da sprovodi takve manevre.
Prema ruskim medijima, Lavrov je postavio pitanje da li London priznaje suverenitet Moskve nad Rostovskom i Voronješkom oblasti, na šta je Trus odgovorila: „Velika Britanija nikada neće priznati suverenitet Rusije nad ovim regionima“. Britanska ambasadorka u Moskvi Debora Bronert morala je da se umeša i podseti Trusovu da London zapravo smatra te dve oblasti ruskom teritorijom i da na njih ne polaže prava nijedna druga država, uključujući Ukrajinu.
Ova sramota je usledila nakon što je Trusova 30. januara rekla da „opskrbljujemo i nudimo dodatnu podršku našim baltičkim saveznicima preko Crnog mora“ – Baltik i Crno more su na suprotnim stranama Evrope jedno od drugog.
Anglo alijansa pokazuje da su njihovi zajednički napori da provociraju Moskvu nepovezani, ali ipak ujedinjeni iza zajedničke propagande da je ruska vojska na ivici invazije na Ukrajinu. Iako je Bajden svakako bio oštriji u svom tonu prema Moskvi i stvarao histeriju koristeći fraze poput „svetski rat“ i upozoravajući da stvari „mogu brzo da izmaknu kontroli“, ipak je i on uspeo da se osramoti kao Trusova 10. februara rečima: „Nema šanse da ikada ujedinimo Ukrajinu – mislim, izvinite, Irak… Avganistan”.
S obzirom na to da je Bajden ovo rekao istog dana kada je Trusova otkrila da ne poznaje razlike između ruskih oblasti Rostov i Voronjež i Donbaskih i Luganskih Narodnih Republika u istočnoj Ukrajini, to je bio sramotan dan za englesku diplomatiju. Međutim, opasan jezik koji se koristi, posebno od Bajdena, preti da potkopa nedavni rad francuskog predsednika Emanuela Makrona i nemačkog kancelara Olafa Šolca. Nemački i francuski lideri su kritični prema Rusiji, ali za razliku od AUKUS-a, oni i dalje traže istinski dijalog kako bi rešili ćorsokak u Ukrajini i kako bi izbegli rat na kontinentu.
Upravo iz tog razloga Brendon Vajhert, bivši član američkog Kongresa i geopolitički stručnjak, upozorio je da će Nemačka i Francuska sigurno „baciti Amerikance pod autobus, što i hoće, jer Pariz misli da bi to oslabilo neželjeni uticaj Amerike u evropskim poslovima”. Bajdenove pretnje „svetskim ratom“, kao i Trusova koja se bori da shvati osnovnu geografiju regiona zbog koje grdi Moskvu, naglašavaju da Anglo Alijansa postaje sve očajnija u održavanju tenzija i nestabilnosti dok Evropljani pokušavaju da pronađu rešenje.
Autor Pol Antonopulos iz InfoBrics
NE PROPUSTITE NAJNOVIJI VIDEO NA KANALU MARIO ZNA!