ZELENI SKANDAL: Energetska kompanija “Drak” koristila subvencije za OBNOVLJIVU ENERGIJU kako bi SEKLA ŠUME!
Energetska kompanija „Drak“ upravlja najvećom elektranom u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Ova elektrana na ugalj sagoreva milione tona uvezenih drvenih peleta, što se smatra obnovljivom energijom prema standardima Britanije i Evropske Unije.
Elektrana inače čine 12% obnovljive energije u Velikoj Britaniji.
„Drak“ kao jedna od takvih kompanija dobila je 6. milijardi funti (6,9 milijardi evra) za vođenje poslovanja kroz zelene standarde.
Međutim, BBC-jeva „Panorama“ otkriva kako je Draks posekao Devičansku šumu u Kanadi zarad proizvodnje drvenih peleta koje koristi u proizvodnji energije.
Dok je Draks tvrdio kako kompanija koristi samo piljevinu i druge ostatke drveta, BBC ukazuje da satelitski snimci, kao i snimci dronova te dozvole za seču šuma, ukazuju kako su Draks-ove tvrdnje neistinite.
U izveštaju Panorama, novinar BBC-a pratio je kamion iz jedne od Draksovih pilana kako bi dokumentovao preuzimanje drveta direktno iz šume.
Ekologinja Mišel Konoli razgovarala je sa Panoramom, navodeći da Draks seče retke, stare šume, kojima su bile potrebne hiljade godina da rastu, dok za sebe tvrdi da je ekološki orjentisana kompanija.
„Zaista je sramota da britanski poreski obveznici svojim novcem finansiraju ovo uništenje. Seći prirodne šume i pretvarati ih u pelet koji se spaljuje za struju, to je potpuno ludilo“, rekla je ona.
Postoje pitanja da li se ovi peleti mogu klasifikovati kao zeleni s obzirom na to kako se beru i koriste.
Ekolozi su dugo kritikovali odobrenje EU za drveni pelet, koji uglavnom potiče iz Severne Amerike.
Ovi drveni peleti se uglavnom sakupljaju iz netaknutih šuma, a zatim se transportuju preko okeana da bi se spalili u Evropi.
Naučnici tvrde da su oni jednako zagađujući kao i ugalj, i iako potiču iz obnovljivih izvora, ogromne količine šumskog zemljišta moraju biti posečene svake godine kako bi se ovaj resurs iskoristio.
Seča drveća u starim šumama takođe nije klasifikovana kao obnovljiva energija, jer se nikada ne očekuje da će zasađeno drveće uhvatiti toliko ugljenika kao prethodna šuma.
TRAMP uz Putina: “Glupa retorika Džoa Bajdena je naterala Rusiju na rat”
Prema Greenpeace-u, upotreba drvenih peleta uništava biodiverzitet i uništava čitave ekosisteme. Naučnici procenjuju da je potrebno između 44. do preko 100. godina kako bi šume ponovo izrasle.
Ipak neizvesno je da li će stare šume ikada moći da povrate svoj nekadašnji biodiverzitet, nakon što jednom budu isečene.
Korišćenje subvencija u sopstvenu korist
Izgleda se Drak kompanija odlučila iskoristiti novac za zelene subvecnije, kako bi poslovala van “zelenih propisa” i stekla još više novca, što je u suštini isto ono što promoteri zelene agende rade nama.
Menjaju idnustriju, zarađuju novac, stiču monopol nad resursima. Interesantno bi ih bilo pitati kako se osećaju povodom Draksovog poteza?