Ugovor pokazuje kako FBI kupuje ogromne količine onlajn podataka
FBI je bio kupac privatne kompanije Team Cymru, pokazuje ugovor. Kompanija se bavi prikupljanjem NetFlow – mrežnog protokola za prikupljanje informacija o IP saobraćaju i praćenjem mrežnog toka – podataka od ISP-a u zamenu za obaveštajne podatke o pretnjama, a zatim ih prodaje dalje.
Ugovor je postao poznat javnosti zahvaljujući zahtevu Motherboard prema Zakonu o slobodi informacija (FOIA) koji otkriva da je sajber odeljenje savezne agencije potrošilo „desetine hiljada“ dolara da bi se dočepalo ovih podataka.
Posao je vredeo 76.450 dolara i sklopljen je 2017.
NetFlow podaci pružaju informacije o obimu i protoku saobraćaja na mreži, kao što su serveri koji međusobno komuniciraju. To je nešto što je poznato samo vlasniku servera ili ISP-u – i, zahvaljujući poslovima koje kompanije poput Team Cymru imaju sa ISP-ovima, takođe i sa FBI i drugim kupcima.
Tim Cymru otvoreno kaže da proizvod koji prodaje može pratiti saobraćaj preko VPN-ova, piše matična ploča. Kompanija takođe nudi podatke kao što su posećeni URL-ovi i kolačići, međutim, interni FBI dokument koji detaljno opisuje dogovor ne kaže da li je to bio deo paketa.
👉 Ilon Mask i drugi pozivaju da se AI zaustavi, navodeći “rizike za čovečanstvo” https://t.co/pvS1KTmFhb
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 30, 2023
„Komercijalno obezbeđene informacije/podaci o NetFlow protoku – 2 meseca usluge“, stoji u dokumentu o onome što je FBI kupio.
FBI nije jedini koji pokazuje interesovanje za NetFlow podatke – to radi i vojska, a prema uzbunjivaču koji je otišao kod senatora Rona Videna sa njihovim informacijama, jedan od kupaca je Mornarička služba za kriminalističke istrage (NCIS), civilna savezna agencija za sprovođenje zakona.
Vajden je pre nekoliko dana rekao da je tražio od generalnog inspektora Ministarstva pravde da ispita kako FBI kupuje i koristi metapodatke, takođe na osnovu izveštaja uzbunjivača, a sada, u vezi sa NetFlow podacima, senator to vidi kao još jedan dokaz da FBI kupuje metapodatke koji mogu da prikažu „veb-sajtove koje Amerikanci posećuju, kao i osetljive informacije kao što su kod kog doktora osoba ide, koje je religije ili koje sajtove za upoznavanje koristi“.
I za to, rekao je Vajden u saopštenju, FBI je objasnio koje podatke o istoriji pretraživanja Amerikanaca kupuje i zašto.
„Nije prihvatljivo da vlada obilazi sudove koristeći kreditnu karticu za kupovinu privatnih podataka, zbog čega sam predložio da Četvrti amandman nije zakon za prodaju već da zabrani kupovinu ove vrste privatnih podataka“, zaključio je.
Prema Motherboard-u, ni FBI ni Tim Cymru nisu bili raspoloženi da daju bilo kakav komentar u ovom trenutku.