BEŽIČNI SVET: Nova era invazivnog nadzora ljudi
U svetu koji je sve više međusobno povezan tehnologijom, nova studija otkriva zabrinjavajući razvoj: potencijal da se Wi-Fi i mobilni tornjevi koriste za nadzor bez znanja ili saglasnosti pojedinaca. Ova tehnologija, koja koristi ambijentalno bežično zračenje, mogla bi da transformiše način na koji razmišljamo o privatnosti i bezbednosti, postavljajući značajna etička i pravna pitanja.
Studija, koju je sproveo Inženjerski fakultet Univerziteta u Portu u Portugalu, objavljena je na istraživačkom veb sajtu Univerziteta Kornel, arXiv, 24. januara 2025. Istraživači su dizajnirali sistem koji koristi rekonfigurabilnu inteligentnu površinu (RIS) za manipulaciju i upravljanje Wi-Fi signalima, omogućavajući ponovnu rekonstrukciju vizuelnih slika sa tačnošću većom od 90%.
NOVO! DRŽAVA SRBIJA JE POSTALA JEDNA VELIKO NVO POD VLAŠĆU VUČIĆA
Farija Husein, menadžer Dečjeg Zdravstvenog Odbrambenog (CHD) programa za elektromagnetno zračenje (EMR) i bežični program, objasnila je mogućnosti tehnologije: „RIS paneli mogu biti strateški postavljeni da optimizuju refleksiju bežičnog signala i upravljanje. Dodatno, RIS paneli će omogućiti pametan nadzor grada praćenjem kretanja pešaka i vozila.“
Implikacije ove tehnologije su duboke. Prema studiji, sistem može da otkrije pokrete ruku i nadgleda vitalne znakove poput disanja, čak i kada su pojedinci iza prepreka ili ne sarađuju. Ova sposobnost, tvrde istraživači, unapređuje stanje tehnike u prepoznavanju ljudskih aktivnosti (HAR) u kontekstu komunikacija šeste generacije (6G).
Etičke brige i brige o privatnosti
Dok zagovornici tvrde da bi RIS tehnologija mogla imati korisne primene u zdravstvu i automatizaciji, zagovornici privatnosti zvone na uzbunu. V. Scott McCullough, glavni parničar za slučajeve CHD-a EMR & Wireless, naglasio je opasne implikacije za masovni nadzor: „Buduće 6G mreže će imati ugrađenu RIS funkcionalnost i ne bi me iznenadilo ako ne implementiraju RIS u budućim ažuriranjima 5G. Nekoliko industrija i vladinih izveštaja žele da direktno koriste ove izvještaje o 6G za 6G.“
McCulloughova zabrinutost nije neopravdana. Tehnologija koja stoji iza studije je slična Origin AI, komercijalnoj Wi-Fi senzorskoj tehnologiji koju je razvio Ray Liu, bivši izvođač radova Agencije za napredna istraživanja u oblasti odbrane (DARPA). Origin AI može da lokalizuje kretanje sa preko 90% tačnosti i da uhvati obrasce disanja, što ga čini moćnim alatom za bezbednost i automatizaciju doma. Međutim, to takođe izaziva značajnu zabrinutost za privatnost.
Husein je primetila: „RIS paneli mogu biti integrisani u objekte i okruženja bez znanja ili saglasnosti pojedinaca, što čini gotovo nemogućim odustajanje od ovog oblika nadzora. Ona je dodala: „Ova tehnologija predstavlja opasne implikacije za masovni nadzor, ličnu privatnost i bezbednost podataka.“
Istorijski kontekst i savremena relevantnost
Razvoj RIS tehnologije je deo šireg trenda u evoluciji nadzora. Peter Krapp, profesor filmskih i medijskih studija na Univerzitetu Kalifornije, Irvine, proučavao je svepresutnu prirodu nadzora u digitalnom dobu. Prema Krapovim rečima, SAD imaju najveći broj kamera za nadzor po osobi na svetu, a taj nadzor nije ograničen samo na video kamere. Mobilni telefoni, GPS, Wi-Fi, Bluetooth i razne aplikacije doprinose sveobuhvatnom sistemu praćenja.
Krapp je objasnio: „Baze podataka mogu da povežu podatke o lokaciji sa pametnih telefona, privatnih kamera, čitača registarskih tablica i tehnologije za prepoznavanje lica. Agencije za sprovođenje zakona mogu da prate gde ste i gde ste bili, često bez naloga. Privatni brokeri podataka takođe prikupljaju i prodaju ove podatke, stvarajući uglavnom neregulisano tržište za lične informacije.“
Istorijski kontekst nadzora u SAD je ključan za razumevanje savremene važnosti RIS tehnologije. Od prvih dana prisluškivanja do moderne ere digitalnog praćenja, ravnoteža između bezbednosti i privatnosti bila je sporno pitanje. Pravno okruženje posle Roe protiv Wade-a dodalo je nove slojeve složenosti, uz zabrinutost oko toga kako bi podaci o praćenju mogli da se koriste u kontekstu reproduktivnih prava i drugih osetljivih pitanja.
Zaključak: Poziv za regulaciju
Kako RIS tehnologija napreduje i postaje sve integrisanija u 6G mreže, potreba za čvrstom regulativom i etičkim smernicama je kritičnija nego ikad. Husein i McCullough se zalažu za stroži nadzor i kampanje za podizanje svesti javnosti kako bi se osiguralo da ova tehnologija ne podriva ličnu privatnost i sigurnost podataka.
McCullough je zaključio: „Moramo voditi nacionalni razgovor o etičkim implikacijama RIS tehnologije. Ne radi se samo o tehničkoj izvodljivosti; radi se o moralnim i pravnim okvirima koji će upravljati njenom upotrebom.“
U svetu u kojem tehnologija može da pretvori svakodnevne predmete u alate za nadzor, borba za privatnost je daleko od kraja. Kako ova tehnologija nastavlja da se razvija, neophodno je da zakonodavci, tehnolozi i građani rade zajedno na zaštiti osnovnog prava na privatnost u digitalnom dobu.