Bliži se početak popisa a država i mediji prete KAZNAMA! Zastrašivanje javnosti umesto pojašnjenja i objašnjenja
Prava bura podigla se na društvenim mrežama a ona je sve jača kako se bliži početak oktobra i početak popisa koji je zakazan za prvi dan idućeg meseca.
Da li postoji diskriminacija, kakva su prava građana, kakve su obaveze? Na ta i na mnoga druga pitanja još uvek nema odgovora no jedan odgovor je poznat a on prikazuje realnost koja govori da je u Hrvatskoj prošle godine urađen popis građana na kojem su građani mogli samostalno da popunjavaju upitnike online. Digitalizacija koju gura Ana Brnabić očigledno nije dosegnula viši nivo ili se ovde ipak radi o tome da su popisivači mahom članovi SNS-a koji se moraju „namiriti“.
Bilo kako bilo, država i mediji svakodnevno stavljaju akcenat ne na značaj popisa već na kazne. Kazne, kazne, kazne ukoliko neko ne učestvuje u popisu ili ne odgovori tačno na neka pitanja.
Ovo je OPASNIJE od prethodne HISTERIJE- Žele da nam ZABRANE da dišemo
Kako prenose mediji popisivači će na prva vrata pokucati već u subotu u 8 sati, a onima koji odbiju da odgovore na pitanja ili daju netačne ili nepotpune podatke preti i kazna od 20.000 do 50.000 dinara.
Od 1. oktobra građani Srbije odgovaraće na 69 pitanja. Zakonska obaveza je da se u popisu učestvuje. U suprotnom, predviđene su prekršajne prijave. Građani se za popis spremaju, ali ne znaju za kazne.
Oni koji ne budu kod kuće kada anketar dođe, mogu telefonom da dogovore termin za popis. Na sva pitanja, mora se odgovoriti tačno i potpuno. Ko ne želi, ne mora da odgovori na tri – o nacionalnoj pripadnosti, veroispovesti i maternjem jeziku.
„Naš zadatak je da probamo da ih malo omekšamo, da im na lep način približimo važnost i svrhu popisa za naš grad, za našu državu i ako ni tada ne žele, mi ćemo se čuti sa instruktorima koji će kasnije sa komisijom ponovo izaći na teren i pokušati da objasne domaćinstvu zašto treba da daju svoje podatke“, kaže Marta Miličić, popisivač u Kraljevu.
U slučaju da građanin i tada odbije da učestvuje, lokalna popisna komisija obavestiće Republički zavod za statistiku. Slučaj odatle dalje ide u Prekršajni sud, a on može da dosudi i kaznu od 20.000 do 50.000 dinara.
„On vodi taj spor, koji na kraju se završava nekom kaznom ili onako kako presudu donese Prekršajni sud. Nama je ideja da motivišemo građane, da im objasnimo zašto je popis važan i da dobijemo njihove podatke, kazna je nešto što je krajnji aparat“, ukazuje Petar Korović iz Republičkog zavoda za statistiku.
Popisivača koji je uporan i ipak zahteva odgovore na takozvana etnička pitanja takođe čeka kazna od 30.000 do 50.000 dinara.
U još tri slučaja predviđene su kazne za njih – ako poslove popisa ne obavljaju blagovremeno i na propisan način, ako ne vode računa o tačnoj obradi podataka i ako ne čuva tajnost svih prikupljenih podataka.