
Britanija na ivici građanskog rata?
Strahovi da Velika Britanija klizi ka otvorenom verskom sukobu, pa čak i građanskom ratu, više nisu bez osnova. Dok su ranije takve tvrdnje smatrane preuveličanim, sve je više znakova da društvene tenzije rastu do kritične tačke.
Iako Velika Britanija i dalje nije „propala“ država – poreski sistem funkcioniše, tržište rada je aktivno, a osnovne potrepštine dostupne – problemi s ilegalnom migracijom i društvenom integracijom postaju sve izraženiji. Za razliku od SAD, nema problema sa oružjem, ali nasilje bandi i dalje predstavlja ozbiljan izazov. Migranti su, u poređenju sa drugim razvijenim zemljama, uspešno integrisani u značajnom broju, ali nezadovoljstvo javnosti raste.
Većina građana koja poštuje zakon gubi strpljenje zbog sve učestalije ilegalne migracije. Otežava ih činjenica da se deca i bebe mogu ugušiti ili biti povređene u nehigijenskim čamcima dok francuske vlasti dozvoljavaju prolaz takvih plovila. Kazne za one koji prevoze migrante su često minimalne, dok država troši milione funti na smeštaj azilanata, finansiran iz poreza građana.
Politička klasa često umanjuje problem ilegalne migracije, nazivajući je „neregularnom“, dok kritičare proglašava netolerantnima. S obzirom na gubitak kontrole nad granicama i rastući priliv migranata, vlast pribegava sve strožim merama u očajničkom pokušaju da sačuva mir – od pritvaranja građana zbog društvenih objava, do prikrivanja zločina radi „zaštite društvene kohezije“.
🇫🇷 Francuska proglašava X sajtom za odrasle: Lična karta uskoro obavezna za pristup?https://t.co/5aTRH7k6qp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 11, 2025
Osećaj bele radničke klase da se od njih očekuje žrtvovanje sopstvene kulture, identiteta i slobode govora dok se migrantima ostavlja prednost, može dovesti do ozbiljnih društvenih sukoba. Stručnjaci upozoravaju da dominantne društvene grupe neće mirno prihvatiti gubitak svog položaja.
Primeri sukoba u Severnoj Irskoj i Los Anđelesu pokazuju kako tenzije mogu prerasti u nasilje. Neredi u Balimeni nastali su nakon seksualnog napada na tinejdžerku, dok su u Los Anđelesu izbijali sukobi povezani sa sprovođenjem imigracionih zakona. Političari i mediji često minimiziraju ili preusmeravaju krivicu, što dodatno pogoršava stanje.
Na duže staze, može doći do produbljivanja podele između zajednica i migranata, kao i udaljavanja belih Britanaca i bogatijih migranata iz gradova koje zauzimaju siromašniji slojevi društva koji su zavisniji od socijalne pomoći.
Političari poput Najdžela Faraža pozivaju na pojačane mere protiv ilegalne migracije, uključujući redovne deportacije čarter letovima, ali sprovođenje takvih mera nailazi na jaka protivljenja i nerede.
Iako se situacija čini gotovo nerešivom, ignorisanje problema nije rešenje. Potrebna je jasna strategija i odlučna akcija kako bi se izbegao dalji rast društvene tenzije.