Crkva pozdravlja zabranu LGBTQ propagande u Gruziji
Većina Gruzijaca se protivi homoseksualnosti, tvrdi pravoslavna crkva u zemlji.
Gruzijska pravoslavna crkva pohvalila je parlament zemlje jer je usvojio zakon kojim se ograničava širenje LGBTQ sadržaja i zabranjuje operacija promene pola, opisujući to kao „pozitivan korak napred“ za konzervativnu postsovjetsku naciju.
Zakon koji je u četvrtak potpisao predsednik gruzijskog parlamenta Šalva Papuašvili, zakon „O porodičnim vrednostima i zaštiti maloletnika“ zabranjuje priznavanje istopolnih zajednica, zabranjuje transrodnim osobama da usvajaju decu ili se podvrgavaju operaciji promene pola i zabranjuje pozitivne prikaze LGBTQ i incestuozni odnosi u medijima ili obrazovnim materijalima.
U saopštenju u petak, Patrijaršija Gruzijske pravoslavne crkve nazvala je zakon „pozitivnim korakom napred”, opisujući ga kao „važan i odlučujući korak u zaštiti tradicionalnih vrednosti koje određuju identitet gruzijske nacije”.
NOVO! DR SEMIR OSMANAGIĆ U NAJNOVIJOJ EPIZODI PODKASTA MARIO ZNA
I Patrijaršija i „većina gruzijskog stanovništva“ protive se LGBTQ ideologijama, navodi se u saopštenju, opisujući kako je crkva godinama lobirala protiv uključivanja ovog materijala u obrazovne udžbenike.
„Pored toga, širenje LGBTQ propagande često stvara značajne društvene podele u društvu i čak postaje oruđe napetosti u rukama onih koji nastoje da prodube polarizaciju“, dodaje Patrijaršija.
Zakon je podržala vladajuća partija Gruzijski san, ali su ga osudile SAD, EU i prozapadne opozicione stranke u Gruziji.
Predsednica Salome Zurabičvili, dugogodišnji zagovornik LGBTQ prava i bližih odnosa sa Zapadom, odbila je da potpiše zakon, ali nije stavila veto, već je vratila dokument u parlament da Papuašvili odluči da li da ga potpiše ili ne.
EU je zapretila da će opozvati sporazum o putovanju bez viza sa Gruzijom kao odgovor na LGBTQ zakon i zakone u američkom stilu koji primoravaju nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva da se registruju kao strani agenti i otkriju svoje donatore. Gruzija je kandidat za EU i dobila je neke privilegije na svom putu ka pridruživanju evropskom bloku, ali Brisel je optužio Tbilisi za „demokratski pad“ i upozorio da bi usvajanje najnovijeg zakona imalo „važne posledice“ po izglede Gruzije za članstvo.
Prema istraživanju iz 2021. godine , 84% Gruzijaca veruje da je homoseksualnost „uvek pogrešna“. Ustav Gruzije definiše brak kao zajednicu striktno između muškarca i žene. Međutim, zemlja takođe ima zakone protiv diskriminacije koji štite pripadnike LGBTQ zajednice.