Drugi hladni rat je pred nama! Trgovinski rat između Istoka i Zapada
Svedoci smo prepravljanja svetskog poretka pred našim očima, a to će uticati na globalne lance snabdevanja na nepredviđene načine.
Upravo ćemo doživeti najdramatičniju i najnepredvidiviju mapu lanaca snabdevanja koju smo iskusili od Drugog svetskog rata.
Ako se međunarodne posledice rusko-ukrajinskog sukoba nastave širiti, suočićemo se sa realnom mogućnošću bifurkacije globalne ekonomije, u kojoj bi se geopolitički savezi, tokovi energije i hrane, valutni sistemi i trgovinske linije mogli podeliti.
Tokom prvog hladnog rata, svet je bio sve samo ne ravan. Postojala su dva sveta, Istok i Zapad. Taj svet se ponovo stvara dok govorimo, a sa njim će zapadne kompanije početi da prebacuju izvore sa istoka i više ka zapadnim i neutralnim državama. Severnoamerička ekonomska integracija postaće novi prioritet. Površinski transport širom evroazijskog kontinenta postaće složeniji, a verovatno i sporniji.
Čitavi lanci snabdevanja će biti prepisani, sa novim izvorima i partnerima, sve u interesu korporativne i nacionalne bezbednosti. Ovo će stvoriti ogromnu volatilnost i nepredvidljivost.
Kompanije će dati prednost dobavljačima koji mogu da obezbede dosledne i pouzdane zalihe, verovatno plaćajući premiju. Na kraju, ti troškovi će se u vidu viših cena preneti na potrošače.
Dok će cene postati važan faktor za potrošače, brendovi koji nude konzistentan i predvidljivo dostupan skup izbora uživaće visoke cene.
Budući pobednici na tržištu biće korporacije koje ulažu u infrastrukturu lanaca snabdevanja i pouzdane lokacije za proizvodnju pogodne za Zapad.
Uloge analitičara lanaca snabdevanja postaće najvrući poslovi u narednoj deceniji, cenjeni od strane korporacija, konsaltinga, pa čak i Volstrita zbog sposobnosti tumačenja, analize i predviđanja poremećaja i rizika u novom svetskom poretku. Ti isti analitičari će se u velikoj meri angažovati od strane nacionalnih bezbednosnih, obaveštajnih i odbrambenih organizacija, pošto će budući sukobi u velikoj meri nastati iz želje da se kontrolišu materijali i proizvodnja.
Nove investicije u tehnologije lanaca snabdevanja i automatizaciju će se ubrzati, kao i preferencija za blisku kupovinu i domaće izvore.
Istorijski modeli podataka, zasnovani na praćenju trendova na tržištu tereta, postaće manje relevantni u budućnosti. Kompanije sa dinamičnim lancima snabdevanja će zahtevati sveže podatke i predviđanja koja se stalno ažuriraju kako budu dostupne nove informacije i skupovi podataka.
Ukrajinska kriza je možda kraj preambule duge istorije geopolitičkog, ekonomskog i vojnog sukoba između Istoka i Zapada u Drugom hladnom ratu. Sada se zaplet zgušnjava. Državni akteri kao što su Rusija i Kina biraju regionalnu hegemoniju nad globalnom integracijom, videćemo da se ovo odvija dalje na Baltiku i Južnom kineskom moru, da ne pominjemo Bliski istok i Pacifik.
Globalizacija predvođena svetskom trgovinskom organizacijom trajala je decenijama, ali se ubrzala kada je Kina ušla 2000. godine. Globalno razdvajanje, ako do toga dođe i čvršća regionalna socioekonomska integracija takođe će trajati decenijama, a tempo promena će varirati, ponekad brzo, a ponekad neprimetno.
Nulta Tačka/ZeroHedge