Globalistički istraživački centar: Antiimigraciona retorika ubija nemačku privredu
Populistička desnica možda još nema moć u Nemačkoj, ali je svakako njihova greška što ekonomija ne uspeva, kaže jedan od najvećih globalističkih istraživačkih centara, okrivljujući ih za antiimigracionu retoriku za koju kaže da ubija ekonomski rast.
Stara neoliberalna ortodoksija da je imigracija jednaka ekonomskom rastu možda je mrtva i zakopana u glavama mnogih, ali i dalje živi u srcima istraživačkih centara poput Kilskog instituta za svetsku ekonomiju (IfW), koji kaže da nedovoljno migranata za nemačku ima sumornu ekonomsku prognozu.
IfW, koji radi pod živahnim motom „Razumevanje i oblikovanje globalizacije“, smanjio je svoja očekivanja za rast u 2025. godini, rekavši da će nezaposlenost verovatno porasti dok proizvodnja i građevinarstvo tone „dublje u teritoriju recesije“.
Dok stvarni politički lideri nailaze na neke kritike, s obzirom da nemačka centralna vlada ne troši dovoljno novca i da se citiraju odluke Evropske centralne banke o kamatnim stopama, nemački mediji su brzo shvatili da IfW takođe okrivljuje ljude koji govore o kontroli granica.
Moric Schularick, predsednik Instituta, rekao je: „Nemačka privreda se sve više suočava sa krizom koja nije samo ciklične, već i strukturne prirode… debata o azilu truje dijalog o ekonomskoj potrebi za privlačenjem kvalifikovanih radnika iz inostranstva. Sve dok je to slučaj, možemo gledati kako se naše mogućnosti rasta smanjuju”.
Novi udar na privatnost: Povratak teme o zabrani privatnih poruka u EU https://t.co/z2Oey37atb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 5, 2024
Da je imigracija osnovni sastojak ekonomskog rasta decenijama je bila zapadna dogma, pri čemu se praktično sve rasprave o mogućnosti kontrole granica na kraju završavaju tako što vlade odbijaju da se povuku jer veruju da bi granične kontrole srušile ekonomiju. Ipak, pukotine konačno počinju da se pojavljuju u ovom uverenju, sa izveštajem ranije ove godine koji se bavi iskustvom Britanaca koji primećuje da, šokantno, rekordni nivoi imigracije nisu u stvari bili u korelaciji sa povećanjem BDP-a po glavi stanovnika.
Kako je tada objavljeno:
Prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), dok je BDP Ujedinjenog Kraljevstva porastao za 0,1 odsto prošle godine — usred rekordnog nivoa imigracije — BDP po osobi pao je za 0,8 procenata, drastično iza proseka G7 od 1,2 procenata, uprkos tome što Ujedinjeno Kraljevstvo vidi drugi najveći nivo rasta stanovništva, koji je u velikoj meri vođen masovnom migracijom… U izveštaju CPS se primećuje: „Ako je migracija velikih razmera kakve smo videli zaista tako velika za ekonomiju, moramo se zapitati zašto ovo ne vidimo u podacima o BDP-u po glavi stanovnika”.
… Izveštaj je otkrio da je od neto dva miliona migranata koji su došli u Veliku Britaniju iz zemalja koje nisu članice EU u poslednjih pet godina, samo 15 odsto stiglo u zemlju sa glavnim ciljem da radi.
Izveštaj je takođe otkrio da je žurba za uvozom ljudi iz celog sveta imala ekonomske troškove. Migranti iz Španije, na primer, u proseku zarađuju 40 odsto više od migranata iz Pakistana ili Bangladeša. U međuvremenu, migranti sa Bliskog istoka, severne Afrike ili Turske u dobi od 25 do 64 godine imali su skoro dvostruko veću verovatnoću da će biti „ekonomski neaktivni“ od Britanaca rođenih u zemlji.