Google odbio zahtev Evropske Unije da uvede „Fektčekere“ na svoju platformu
Gugl je obavestio Evropsku uniju da neće integrisati rad organizacija koje „proveravaju činjenice“ u svoje platforme za pretragu i Jutjub, jer se EU priprema da proširi svoje zakone o dezinformacijama.
The Verge izveštava da je Gugl obavestio Evropsku uniju da neće ispuniti predstojeće zahteve bloka da integriše „proveru činjenica“ u svoje usluge pretrage i YouTube. Odluka tehnološkog giganta dolazi u trenutku kada je EU u procesu formalizacije svojih smernica za dezinformacije u zakon u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA).
Gugl je ranije potpisao skup dobrovoljnih obaveza EU 2022. godine, čiji je cilj bio da smanji uticaj dezinformacija na mreži. Međutim, u pismu upućenom komesaru za sadržaj i tehnologiju Evropske komisije Renate Nikolay, Guglov predsednik za globalne poslove Kent Voker je naveo da zahtev za proveru činjenica „jednostavno nije prikladan ili efikasan za naše usluge“. Štaviše, Google planira da se povuče iz svih obaveza provere činjenica u Kodeksu pre nego što pravila postanu zakon u DSA Kodeksu ponašanja.
Kodeks EU o dezinformacijama trenutno zahteva od potpisnika da sarađuju sa proverivačima činjenica u svim zemljama EU, učine svoj rad dostupnim korisnicima na svim jezicima EU i smanje finansijske podsticaje onima koji šire dezinformacije na platformama. Kodeks takođe obavezuje kompanije da pojednostave proces kako bi korisnici prepoznali, razumeli i označili dezinformacije, kao i da označavaju političke oglase i analiziraju lažne naloge, botove i zlonamerne deepfakes koji šire dezinformacije. Međutim, ove obaveze trenutno nisu pravno obavezujuće.
Ruski komandant Nikolajev otkrio zašto su Srbi i Rusi oduvek bili trn u oku Zapada: „Mrze nas iz dva razloga“ (VIDEO) https://t.co/wCmyWe2mfD
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 19, 2025
Google-ov prigovor na zahteve provere činjenica nije sasvim neočekivan, pošto kompanija do sada nije uključila proveru činjenica kao deo svojih praksi moderiranja sadržaja. U sporazumu sa EU, Gugl je naveo da će „Search i YouTube nastojati da postignu sporazume sa organizacijama za proveru činjenica u skladu sa ovom merom, ali usluge neće imati potpunu kontrolu nad ovim procesom“.
Dok je 40 onlajn platformi potpisalo kod, uključujući Microsoft, TikTok, Twitch i Meta, nivo posvećenosti ispunjavanju zahteva je nedosledan. Tviter (sada X) je prvobitno potpisao kod, ali se povukao nakon što je Ilon Mask preuzeo platformu. Evropska mreža standarda za proveru činjenica je takođe primetila da su mnoge druge digitalne platforme koje su potpisale dobrovoljni kodeks za dezinformacije bile slabe u ispunjavanju svojih obaveza.
EU je trenutno u razgovorima sa potpisnicima kako bi se utvrdilo koje će obaveze biti formalizovane u zvanična pravila u okviru DSA. Ostaje nejasno da li će svi zahtevi kodeksa biti uključeni u konačni zakon. Evropska komisija tek treba da saopšti kada će kodeks zvanično postati zakon, pošto je ranije navela da se očekuje da će stupiti na snagu „najranije u januaru 2025.“.