Izborna farsa u Rumuniji: Trampovi savetnici Mask i Saks dovode u pitanje regularnost predsedničkih izbora
Savetnici predsednika Donalda Trampa, Ilon Mask i Dejvid Saks, dovode u pitanje regularnost predsedničkih izbora u Rumuniji.
Dok su evropski zvaničnici slavili pobedu centrističkog kandidata Nikušora Dana kao „odbranu demokratije“, Mask i Saks jasno sugerišu da se radi o izbornoj prevari. Saks je na mreži X napisao da su rezultati „statistički neverovatni, ako ne i nemogući“, dok je Mask podelio tvrdnje osnivača Telegrama Pavela Durova da je francuska vlada tražila zabranu konzervativnih naloga iz Rumunije uoči izbora.
Totalni raspad, ceo sistem puca po šavovima | Nikola Jović | Mario Zna, 330 Uživo
Obojica su ranije podržavali patriotskog kandidata Kalina Đorđeskua, koji je izbačen iz izborne trke neposredno pre drugog kruga — navodno zbog mešanja Moskve, iako konkretni dokazi nisu predočeni javnosti. Saks je tu odluku nazvao „smrću demokratije“, a Mask „ludom odlukom“.
Američki diplomata Majkl Dikerson, imenovan za privremenog šefa misije u Rumuniji, čestitao je pobedniku Nikušoru Danu i najavio nastavak saradnje, ignorišući zabrinutost koju su izrazile dve ključne ličnosti iz Trampovog kruga.
Mask i Saks su godinama bliski saradnici, još od dana u Pejpalu. Poznati su po kritikama američke podrške Ukrajini i sve otvorenijem simpatisanju patriotskih i nezavisnih kandidata u spoljnoj politici. Njihove poruke na društvenim mrežama pokazuju koliko su rumunski izbori postali globalno političko bojno polje — i to ne zbog same Rumunije, već zbog šire borbe za uticaj u regionu.
🇷🇸💪 Građani Lapova uzeli “Ćaci inteligenciji” novac – i dali ga studentima!https://t.co/dEsDgl6QiN
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 21, 2025
Zabrinjava i to što su napopularniji kandidati diskvalifikovani, a protivnici režima povezani sa AUR strankom — kao Đorđesku i njegov saveznik Đorđe Simion — potisnuti i politički neutralisani.
Zvanična statistika o izlaznosti i rezultatima izazvala je dodatnu sumnju kod brojnih posmatrača, naročito u svetlu činjenice da su prethodni izbori poništeni zbog navodnog stranog mešanja, a zatim su kandidati uklonjeni s liste uoči odlučujućeg kruga.
Mask i Saks nisu jedini koji upozoravaju na moguće manipulacije. Čak je i Kremlj izbore nazvao „čudnim“, dok su pojedini korisnici na mrežama optužili EU za tihi državni udar.
Za sada, Bela kuća ćuti. Ali pitanje ostaje: Da li su izbori u Rumuniji zaista izraz volje naroda — ili deo mnogo šire igre moći?