Kineski naučnici otkrivaju OSAM nikada ranije viđenih virusa… i sada planiraju da eksperimentišu sa njima
Kineski naučnici otkrili su viruse koji nikada ranije nisu viđeni da vrebaju na tropskom ostrvu – i upozorili da bi mogli da zaraze ljude.
Istraživači zaduženi da pripreme svet za buduću pandemiju uzeli su skoro 700 uzoraka od glodara koji žive u Hajnanu, nedaleko od južne obale Kine.
Osam novih virusa — uključujući jedan koji pripada istoj porodici kao i Covid — otkriveno je u projektu, koji finansira kineska vlada.
Stručnjaci su rekli da otkriveni patogeni imaju „veliku verovatnoću“ da zaraze ljude ako ikada pređu barijeru vrste.
Kao rezultat toga, pozvali su na dalje eksperimente na virusima kako bi tačno utvrdili kakav bi mogao biti njihov efekat na ljude.
Nalazi su podeljeni u časopisu Virologica Sinica, izdavačkom ogranku Kineskog društva za mikrobiologiju (CSM).
CSM je povezan sa Kineskom asocijacijom za nauku i tehnologiju koja je povezana sa državom, koja „prihvata administrativni nadzor“ od strane „Ministarstva civilnih poslova“ kineske vlade.
Virologica Sinica takođe uređuje dr Ši Džengli, uticajni naučnik opisan kao kineska ‘žena slepih miševa’ koja radi u Institutu za virusologiju u Vuhanu – koji se u nekim krajevima smatra izvorom pandemije Covida.
Urednički odbor časopisa takođe ima preko desetak drugih akademika povezanih sa WIV-om.
MailOnline je ranije ove godine izvestio kako je isti časopis kontroverzno tvrdio da su novi uzorci virusa slepih miševa na Hajnanu dokazali da Covid nije napravljen u laboratoriji.
Tvrdnju su, međutim, odbacili nezavisni stručnjaci.
Nova studija analizirala je 682 analnog brisa i brisa grla prikupljenih od različitih glodara uhvaćenih na Hajnanu između 2017. i 2021. godine.
Ovi uzorci, koji su kategorisani prema specifičnim vrstama glodara i lokaciji na ostrvu, zatim su poslati u laboratorije na ispitivanje.
Analiza je otkrila mnoštvo novih ‘novih’ virusa, uključujući jedan novi koronavirus koji su stručnjaci nazvali CoV-HMU-1.
Šta sprečava čovečanstvo da se suoči sa silama koje su odlučne da ga unište? https://t.co/tdNkIu33yG
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 24, 2023
Utvrđeno je da je CoV-HMU-1 betakorona virus, podvarijanta koronavirusa koji uključuje Covid.
Naučnici su takođe pronašli nekoliko novih patogena u drugim grupama virusa.
Ovo uključuje dva nova pestivirusa, koji su povezani sa žutom groznicom i dengom, novi astrovirus, familiju virusa koji izazivaju infekcije poput stomačnih buba, dva nova parvovirusa, koji mogu izazvati simptome slične gripu, i dva nova papiloma virusa, porodicu patogena koji mogu izazvati genitalne bradavice i rak kod ljudi.
Oni su istakli otkriće novih pestivirusa i parvovirusa kao posebno značajno jer su pronađeni kod Edvardsovih dugorepih džinovskih pacova i vrsta pacova Sikim.
Ni za jedno nije bilo poznato ranije da postoje takve vrste patogena.
Hajnan, dom za oko 9 miliona ljudi, izolovan je od kontinentalne Kine.
Drugi takvi nepoznati virusi verovatno postoje u sličnim delovima sveta, dodali su naučnici.
„Rezultati proširuju naše znanje o klasifikaciji virusa i rasponu domaćina i sugerišu da postoje veoma različiti, neotkriveni virusi koji su evoluirali nezavisno u svojim jedinstvenim domaćinima divljih životinja u nepristupačnim oblastima“, rekli su.
„Ako ovi virusi pređu barijeru domaćina, vrlo je moguće da izazovu zoonozu“.
„Patogenost i povezani uticaj ovih novih virusa na ljude i životinje trebalo bi da budu procenjeni u daljim studijama.“
Glodari koji nose potencijalne patogene predstavljaju ogromnu pretnju u smislu zoonoze, rekli su istraživači.
To je zato što su „široko rasprostranjeni“, „raznovrsni po vrstama“ i „imaju snažnu reproduktivnu sposobnost“.
Pored toga, migriraju u grupama i koncentrisani su u gusto naseljenim, vlažnim i toplim mestima kao što su centralna i južna Kina.
To im pruža „mnoge mogućnosti za interakciju sa ljudima“, napisali su.
Naučnici su više puta upozoravali da bi sledeća pandemija mogla proizaći iz životinja sa klimatskim promenama, uništavanjem staništa i prodajom živih divljih životinja na takozvanim „mokrim pijacama“, što su faktori koji povećavaju rizik.
Prvobitno se smatralo da Covid potiče od životinje, najverovatnije od slepog miša.
Iako sve veći broj stručnjaka sumnja da su eksperimenti sprovedeni u Vuhanu možda izazvali njegovo širenje među ljudima.
I sama dr Džengli je nekada bila zabrinuta da je Covid možda procurio iz njene laboratorije, tvrde kolege.
Takozvana ‘teorija curenja iz laboratorija’ predstavlja da su naučnici u Vuhanu eksperimentisali sa uzorcima Covid-a sakupljenim iz divljine kada je virus slučajno procurio u zatvorenom prostoru, zarazivši građane grada, a zatim i sveta.
Iako je teorija dobila na snazi godinama od početnog talasa slučajeva, mnogi naučnici tvrde da se Covid najverovatnije pojavio prirodnim putem, prenoseći se sa životinja na ljude.
Takve teorije su uglavnom upućivale na veleprodajnu pijacu morskih plodova Huanan u Vuhanu, gde su se držale i prodavale brojne vrste živih životinja, kao potencijalno mesto gde bi se takva infekcija mogla dogoditi.
Bez obzira na to, neki stručnjaci upozoravaju da bi eksperimenti na visokorizičnim patogenima, koji se često sprovode u laboratorijama lociranim u oblastima sa velikom populacijom, mogli izazvati nove pandemije.
Nije pronađen nijedan konkretan dokaz koji bi podržao ijedan argument o poreklu virusa, zbog čega stručnjaci strahuju da istina o poreklu virusa nikada neće biti otkrivena.
Osim samo utvrđivanja istorijske činjenice, stručnjaci takođe žele da otkriju kako se Covid pojavio kako bi se sprečilo da drugi slični patogeni postanu pandemije u budućnosti, pod pretpostavkom da nije namerno kreiran.