KINEZI KREIRALI DADILJU SA VEŠTAČKOM INTELIGENCIJOM ZA UZGOJ BEBA U VEŠTAČKIM MATERICAMA
Stigla je dadilja sa veštačkom inteligencijom. Roboti i veštačka inteligencija (AI) sada se mogu koristiti zajedno za optimizaciju stvaranja ljudskog života, označavajući značajnu prekretnicu u nauci.
Robotika i veštačka inteligencija sada mogu pomoći u razvoju novorođenčadi korišćenjem algoritama i veštačkih materica, što je sablasno, vrlo slično onome što vidimo u kultnom klasiku, Matrix-u.
Prema South China Morning Post-u, kineski stručnjaci u Suzhou-u bili su pioniri u razvoju najnovijeg tehnološkog otkrića. Međutim, postoji zabrinutost oko etičkih implikacija odgajanja ljudskih bića u veštačkom okruženju.
Otkrića su naučnici iz Suzhou-a objavili u recenziranom Journal of Biomedical Engineering. AI dadilja bi, prema istraživačima, mogla pomoći u rastu ljudske dece u “uređaju za dugotrajnu kulturu embrion”.
Ova veštačka materica je velika mašina koja sadrži odeljke za pojedinačne fetuse. Dojenčad će biti hranjena kao što bi bila u pravoj materici da su u komori, koja će biti ispunjena optimizovanom mešavinom „hranjivih tečnosti“.
U onome što izgleda kao eugenika-a, zapis o zdravlju embriona i „razvojnom potencijalu“ će se čuvati u fajlu softvera tokom trajanja razvoja embriona.
Verovatno se to neće desiti uskoro..
U ovom trenutku, nova tehnologija se koristi za pomoć u razvoju životinjskih embriona koji se u laboratoriju razvijaju u fetuse. To je zbog činjenice da je čin eksperimentisanja na ljudskim embrionima starijim od dve nedelje zabranjen međunarodnim pravom.
Osim toga, kako ističe SMCP, surogat majčinstva je zabranjeno u Kini. Budući da bi veštačke materice efektivno pretvorile bolnicu ili laboratoriju u majku prema kineskim zakonima, veštačka inteligencija kao tehnologija uskoro bi mogla biti raspoređena u tom području.
VLADE, MEDIJI I PREDSTAVNICI JAVNOG ZDRAVLJA POKAZALI DA SU DEFINITIVNO PROTIV NARODA
S obzirom na to, razvoj veštačke materice nije nov koncept. Iako ovo nije novo otkriće, uvođenje tehnologije u ljudsku masovnu proizvodnju i mešanje s AI za rangiranje jeste, i to je razvoj koji zvuči prilično distopijski.
Naravno, nije sve beznadežna distopija..
Iako je pomisao na veštački razvoj ljudske dojenčadi nategnuta, postoje određene prednosti. U prošlosti je, na primer, proces stvaranja dece u ljudima bio dugotrajan, dugotrajan i neprijatan proces, a to bi potencijalno moglo pomoći majkama koje bi želele imati decu, ali trenutno nisu u mogućnosti, a da ne moraju koristiti ljudski surogat. Na kraju krajeva, populacija će uskoro početi da se smanjuje za milijarde do kraja veka, a stope fertiliteta širom sveta padaju zastrašujućom brzinom.
Ovo više izgleda kao „kada“, a ne „ako“.
Kada veštački ljudski rast postane dostupan, to će omogućiti parovima koji bi inače bili u opasnosti tokom porođaja da imaju decu. Usvajanje je takođe opcija za hiljadu dece koja su trenutno kod hraniteljskih porodica i koja mogu biti smeštena u stalne porodice.