Ključne poruke Trampovog obraćanja Kongresu: Povratak Panamskog kanala, kraj vokizma i zastava na Marsu
Američki predsednik Donald Tramp potvrdio je ključne principe svog dnevnog reda „Amerika na prvom mestu” tokom svog govora na zajedničkoj sednici Kongresa u utorak uveče, i izneo korake koje je njegova administracija preduzela da ispuni svoja obećanja iz kampanje od kada je preuzeo dužnost u januaru.
Govor je pratio uglavnom očekivanu putanju i uglavnom je bio usmeren na predsednikovu biračku bazu. Iako je funkcionalno analogno obraćanju o „Stanju u Uniji“, ono nije klasifikovano kao takvo u američkoj političkoj tradiciji, jer ga je Tramp održao u godini inauguracije.
Dok je Tramp ulazio u salu Predstavničkog doma u američkom Kapitolu, njegove pristalice su skandirale „SAD!” dok su se drugi podsmevali, nagoveštavajući previranja koja će se desiti kasnije. Dobacivanje od demokratskog predstavnika Ala Grina iz Teksasa i drugih zahtevao je prekid Trampovog govora, što je navelo predsednika Majka Džonsona da izbaci iz sale 77-godišnjeg poslanika.
Tokom svog obraćanja, predsednik je kritikovao svog demokratskog prethodnika Džoa Bajdena, optužujući ga da svojom politikom podriva interese zemlje. Takođe je pokrenuo lični napad na senatorku Elizabet Voren, nazivajući je „Pokahontas“, što je aluzija na njene sporne tvrdnje o indijanskom poreklu.
Vreme je da se okonča „besmisleni” sukob u Ukrajini
Tramp je ponovio svoju posvećenost okončanju sukoba u Ukrajini, tvrdeći da bi Voren više volela da rat potraje još pet godina. On je naglasio da su neprijateljstva između Kijeva i Moskve rezultirala milionima nepotrebnih žrtava, nazivajući nasilje „besmislenim“.
Govor je usledio nakon nedavne svađe u Beloj kući koja je poremetila američko-ukrajinski sporazum o mineralima. Ceremonija potpisivanja zakazana za prošli petak je otkazana nakon što je Vladimir Zelenski doveo u pitanje Trampovu spremnost da se angažuje sa Rusijom i ponovio zahtev Kijeva za američkim bezbednosnim garancijama. Američki predsednik i potpredsednik Džej Di Vens ga je zatim ukorio zbog uočene nezahvalnosti i nefleksibilnosti.
U govoru u utorak, međutim, Tramp je rekao da se sporazum o mineralima vratio na pravi put, navodeći nedavnu posvećenost Zelenskog miru i partnerstvu sa SAD, i ponovio da podsticanje normalnih diplomatskih odnosa sa Rusijom služi američkim interesima.
Povratak Panamskog kanala, Grenland „na ovaj ili onaj način“
Tramp je ponovo potvrdio svoje spoljnopolitičke ambicije, posebno u pogledu Paname i Danske. On je izjavio da njegova administracija „vraća Panamski kanal“ radi nacionalne bezbednosti SAD, naizgled pozivajući se na nedavne izveštaje da će američka investiciona kompanija BlackRock kupiti infrastrukturu luke od sadašnjeg kineskog vlasnika.
„Panamski kanal su izgradili Amerikanci za Amerikance, a ne za druge“, rekao je Tramp, napominjući da, iako druge nacije mogu da koriste ovu stratešku vezu između Atlantika i Pacifika, „mi ga nismo dali Kini. Dali smo ga Panami i vraćamo ga nazad.”
On je dalje izrazio podršku pravu naroda Grenlanda da određuje svoju budućnost, sugerišući da bi se mogli odvojiti od Danske i pridružiti se SAD. Tramp je rekao da je Vašingtonu potrebno ostrvo i da će ga obezbediti „na ovaj ili onaj način“, uprkos tome što je Kopenhagen odbio Trampovu prethodnu ponudu da kupi zemljište.
Oslobađanje Srbije i Sveta idu u jednom koraku | Alek Kavčić | Mario Zna, 318 Uživo
Suzbijanje ilegalne imigracije
Govor se prvenstveno fokusirao na domaća pitanja, a Tramp je istakao dostignuća svoje administracije u ključnim oblastima kao što je granična bezbednost. Tokom svoje kampanje, obećao je snažno suzbijanje ilegalne imigracije, sprovođenje mera kao što su deportacije i pojačano sprovođenje zakona.
Među gostima koje je Tramp pozvao na Kapitol Hil bili su pojedinci koji su blisko povezani sa debatom: članovi porodica žrtava zločina koje su navodno na meti ilegalnih imigranata, agent američke granične patrole koji je povređen u blizini Rio Grandea tokom obavljanja dužnosti i tinejdžer koji se bori sa rakom mozga, čiji je san da postane policajac na Floridi, dobio je počasno mesto u policiji.
‘Nema više vouk agende’
Tramp je pripisao zasluge za preokretanje „vouk politike“ – levičarskih inicijativa u centru američkih kulturnih ratova. On je proglasio kraj „tiranije takozvane politike raznolikosti, jednakosti i inkluzije“ irom zemlje, navodeći da „naša zemlja više neće biti vouk“.
On je pozvao Kongres da kriminalizuje „promene pola kod dece“, osudivši ideju da dete može biti „zarobljeno u pogrešnom telu“ kao „veliku laž“. Dok LGBTQ aktivisti tvrde da stav Trampove administracije marginalizuje pojedince koji se bore sa svojim identitetom, njegove pristalice vide njegovu politiku kao davno zakasnelu meru zaštite tinejdžera od hormonskih tretmana koji uništavaju život i sečenja genitalija.
Pored toga, Tramp je branio svoju odluku da ponovo uvede zabranu da transrodne osobe služe u vojsci, proglašavajući da američki vojnici „neće biti aktivisti i ideolozi – oni će biti borci i ratnici“.
UDARNO: Donald Tramp pred Kongresom ponovo o Srbiji i desetinama miliona dolara koje su poslate u našu zemlju!
Srbija u ravni sa Ugandom, Burmom, Lesotom i Moldavijom! Šta smo dočelali majko rođena. pic.twitter.com/8BS3qLKqto
— Mario ZNA (@MarioBojic) March 5, 2025
Mask i zastava na Marsu
Tramp je pohvalio Ilona Maska za njegove napore da suzbije državno nenamensko trošenje novca i korupciju preko Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE), tvrdeći da su otkrivene milijarde „bačenog“ novca. On je upozorio federalne službenike koji se protive njegovom cilju ukidanja „vladavine neizabranih birokrata“ da će se suočiti sa otkazom.
Slaveći američki duh pionira i graditelja civilizacije, Tramp je obećao da će njegov drugi mandat doneti značajna dostignuća. Rekao je: „Čovečanstvo će ići u svemir i postaviti američku zastavu na planeti Mars, pa čak i dalje. Mask se snažno zalaže za kolonizaciju Marsa“.
Nulta Tačka/RT