
Nemačka vlada zahteva od škola da pripreme decu za mogući rat i buduće krize
Nemačka vlada savetuje škole da uvedu obuku za vanredne situacije i pripreme decu za moguće sukobe. Vojska procenjuje da je napad Rusije na NATO moguć u narednih 4–7 godina.
Nemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova savetuje škole da počnu sa pripremama dece za moguće ratne i krizne situacije, prenosi list Handelsblatt. Ova inicijativa dolazi u trenutku kada Bundesver smatra da je ruski napad na teritoriju NATO-a u roku od 4 do 7 godina „realan scenario“.
Iako je Rusija više puta demantovala da planira bilo kakvu agresiju na zemlje članice NATO-a, pozivi na tzv. „građansku spremnost“ sve su češći širom Evrope.
Evropska komisija takođe preporučuje građanima da stvore zalihe osnovnih namirnica i vode dovoljne za najmanje tri dana.
„S obzirom na trenutni razvoj bezbednosne situacije, veći fokus treba staviti na civilnu odbranu, uključujući i obrazovanje u školama“, izjavio je portparol ministarstva za nemačke medije.
Prema njihovim rečima, deca u školama treba da se „pripreme za najgori mogući scenario“, što uključuje uvođenje treninga za krizne situacije u školski kurikulum i obavezne zalihe u svakom domaćinstvu.
Povratak hladnoratovskih mera širom Evrope
U poslednjih nedelju dana slične inicijative zabeležene su širom EU i u Velikoj Britaniji. Poljska i Norveška su obnovile hladnoratovske mere poput skloništa i masovnih vojnih obuka, dok Švedska i Finska već godinama distribuiraju uputstva građanima o tome kako da postupaju u slučaju napada.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok ocenila je da su američko-posredovani mirovni pregovori u vezi sa Ukrajinom trenutno „u zastoju“.
U međuvremenu, Kremlj je izjavio da je Rusija otvorena za pregovore o punom prekidu vatre u Ukrajini, pod uslovom da postoje garancije da će se Kijev pridržavati dogovora.
Iako deluje alarmantno, ovakvi potezi evropskih vlada ukazuju na rastuću zabrinutost zbog potencijalne eskalacije sukoba. Da li su u pitanju racionalne pripreme ili proizvod geopolitičke psihoze – ostaje da se vidi.
Nulta Tačka/Mediji