Nemački hemijski gigant BASF u nikad većem problemu: Ako se samo prepolovi dotok ruskog gasa biće katastrofa
Nemački multinacionalni hemijski gigant BASF upozorio je na drastične posledice ako dođe do prekida isporuke gasa iz Rusije, objavio je u sredu nemački list Frankfurter Allgemeine.
Ako bi se isporuke gasa prepolovile, fabrika u Ludwigshafenu – najveća hemijska lokacija na svetu, koja zapošljava skoro 40.000 ljudi, morala bi da se zatvori, citira list Michaela Vasiliadisa, predsednika hemijskog sindikata i člana odbora u BASF-u, kako se kaže.
Ako bi snabdevanje gasom bilo manje od 50%, lokacija više ne bi mogla stabilno da radi i morala bi da bude potpuno zatvorena, objasnio je Vasilijadis. Ako gubitak ruskog gasa nije nadoknađen, efekti na hemijsku industriju bili bi dramatični, jer bi prekid koštao „stotine hiljada radnih mesta u relativno kratkom vremenskom periodu“ i uticao na snabdevanje, rekao je on.
Izvršni direktor BASF-a Martin Brudermüller rekao je ranije da ne postoji način da se kratkoročno zameni ruski gas, ali grupa intenzivno radi na smanjenju svoje zavisnosti.
U izveštaju Frankfurter Allgemeinea ističe se da hemijska industrija ne može da funkciše bez nafte i gasa, a bez sektora privreda staje, jer se ljudi uvelike oslanjaju na nju u svom svakodnevnom životu.
Petrohemijski proizvodi čine 20% odeće, 40% kozmetičkih proizvoda i čak 35% aspirina, koji je neophodan u apotekama većine porodica.
EU dobija otprilike 40% svog prirodnog gasa iz Rusije. Nakon ruske vojne operacije u Ukrajini, blok je obećao da će smanjiti svoju zavisnost o ruskoj energiji, smanjivši je za dve trećine ove godine i potpuno se skinuti sa nje do 2030. godine, zamenivši je isporukama od drugih dobavljača i obnovljivih izvora energije.
Nemačka vlada nedavno je sklopila sporazum s Katarom. Međutim, Katar, koji je jedan od tri najveća izvoznika tečnog prirodnog gasa (LNG) u svetu, istakao je prošle nedelje da nijedan dobavljač nije u mogućnosti da u kratkom roku potpuno zameni ruski gas u Evropi.
Moskva i EU trenutno su u zavadi oko plaćanja budućih isporuka gasa, pošto je Brisel odbacio zahtev Moskve za plaćanje u rubljama. Kremlj kaže da su valute poput dolara i eura ugrožene sankcijama i da Rusija neće isporučivati gas besplatno.