Nova era nadzora: Irska legalizuje prepoznavanje lica
Irska se sprema da policiji dodeli nova ovlašćenja za korišćenje tehnologije prepoznavanja lica, a zakon se očekuje već ovog leta. Ministar pravde Džim O’Kalahan jasno je izrazio nameru da sprovede plan kojim bi se legalizovala upotreba retroaktivnog prepoznavanja lica (RPL) od strane Gardee, što je ponovo izazvalo zabrinutost zbog narušavanja privatnosti širom zemlje.
RPL tehnologija omogućava vlastima da analiziraju unapred snimljene video-snimke kako bi identifikovali pojedince nakon što se incident već dogodio. Ova praksa se već koristi u Velikoj Britaniji, uprkos dugogodišnjim brigama zbog moguće zloupotrebe nadzora.
Opšta panika režima, slede velike promene u Srbiji | Vladimir Pavićević | Mario Zna, 329 Uživo
O’Kalahan je branio predlog u lokalnom televizijskom intervjuu, navodeći primer dvojice penzionisanih Garda službenika koji su morali ručno da pregledaju snimke sa nereda u Dablinu 2023. godine. Taj proces je nazvao zastarelim i rasipanjem resursa, kada već postoje modernije mogućnosti.
Raniji pokušaji da se prepoznavanje lica uključi u zakon o policijskim kamerama nošenim na telu blokirani su, naročito zbog protivljenja Zelene stranke. Najnoviji predlog sada pokušava da razdvoji ovu tehnologiju od tog zakona, kako bi se izbegle političke prepreke.
Sud EU: Fon der Lajen i Komisija kršile zakon skrivajući poruke s direktorom Fajzerahttps://t.co/1aib846muv
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 14, 2025
Paralelno s tim, irska vlada teži da dobije i nova zakonska ovlašćenja koja bi omogućila policiji da zahteva od demonstranata da uklone maske sa lica tokom protesta. O’Kalahan je pokušao da predstavi ovu meru kao prijateljsku prema protestima, izjavivši to u video-snimku koji je podelio na svom nalogu na mreži Iks.
Ove promene dolaze u trenutku kada je poverenje javnosti u nadzorne tehnologije i dalje veoma klimavo. Potez da se prepoznavanje lica razdvoji od prethodnog zakonskog paketa, nakon što su raniji predlozi propali, mnogi vide kao pokušaj da se zaobiđe politički otpor — što dodatno izaziva sumnje u transparentnost i odgovornost vlasti.
Nulta Tačka/InfoWars