Utorak 7. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka
  • Mario ZNA PODCAST
  • Početna
  • Svet
  • Srbija
  • Ekonomija
  • Region
  • Zanimljivosti
  • Youtube
  • Tehnologija
  • Kontakt
 Penzionisani Papa traži oproštaj zbog (ne)rešavanja slučajeva seksualnog zlostavljanja
Sve vesti Svet

Penzionisani Papa traži oproštaj zbog (ne)rešavanja slučajeva seksualnog zlostavljanja

Pisalo/la Nulta Tačka 9. Februara 2022.

Odgovarajući na izveštaj da je pre nekoliko decenija pogrešno vodio četiri slučaja seksualnog zlostavljanja maloletnika dok je bio nadbiskup u Nemačkoj, penzionisani papa Benedikt XVI je u utorak priznao da su se pod njegovim nadzorom događale “zloupotrebe i greške” i zatražio oproštaj , iako je negirao bilo kakvo nedolično ponašanje.

“Imao sam velike odgovornosti u Katoličkoj crkvi”, rekao je Benedikt u pisanom odgovoru na nalaze u izveštaju koji je zahtevala Rimokatolička crkva u Minhenu.

Utoliko je veći moj bol zbog zloupotreba i grešaka koje su se dešavale na tim različitim mestima za vreme mog mandata, rekao je u odgovoru koji je Vatikan objavio. Svaki pojedinačni slučaj seksualnog zlostavljanja je užasan i nepopravljiv.

Izveštaj i optužbe istražitelja da ih je Benedikt doveo u zabludu, šokirali su Rimokatoličku crkvu koja je već četvrt veka devastirana otkrićima o seksualnom zlostavljanju maloletnika od strane sveštenstva. Optužbe vezane za Benediktovo vreme u Minhenu došle su do samog vrha crkvene hijerarhije, a došle su nedugo nakon što je poseban izveštaj koji je naručio sam Vatikan bacio sumnju na Benediktovog prethodnika, Ivana Pavla II, jer nije uspeo iskoreniti zlostavljače u svjoj crkvi.

Benedikt, čije pristalice ističu da je kao papa učinio mnogo da izbaci zlostavljače iz crkve, nastojao je sebe staviti u bolje svetlo. Ali kritičari su smatrali da su njegovi odgovori više legalni nego pastoralni i da su kraći od onoga što mnoge žrtve zlostavljanja i njihovi zagovornici žele čuti od bivšeg poglavara crkve.

U Švedskoj od ponoći ne postoji korona histerija! Gotovo je sa restrikcijama

“Ponavlja reči izvinjenja koje su decenijama nečujne”, rekao je Mike McDonnell, menadžer za komunikacije u Mreži preživelih zlostavljanih od strane sveštenika, globalnom udruženju poznatom kao SNAP.

“Istinska izvinjenja prate istinske popravke, a to je koncept koji crkva izgleda ne može shvatiti”, rekao je on, dodajući da je pismo objavljeno u utorak sledelo obrazac zlostavljanja, institucionalnog priznanja i nedostatka aktivnosti.

Benedikt se u utorak ponovo prisetio da se susreo sa desetinama žrtava zlostavljanja tokom svog osmogodišnjeg papinstva i tokom mnogih apostolskih putovanja. On je, kako je rekao, „iz prve ruke video posledice najteže greške“.

Benedikt (94) je takođe izrazio ogorčenje što ga je advokatska kancelarija iz Minhena koja je vodila istragu optužila da nije bio iskren u svojim početnim odgovorima, koje je dao na 82 pisane stranice.

Advokati su na konferenciji za novinare izneli dokaze da je pontifik učestvovao na sastanku o premeštaju nasilnog sveštenika u njegovu biskupiju na terapiju, iako je tvrdio da nije prisustvovao. Nepodudarnost je, insistirao je Benedikt u novom odgovoru, bila iskrena greška uvedena kada je njegov odgovor bio uređivan.

„Za mene se pokazalo duboko tužnim što je ovaj previd iskorišćen da se baci sumnja u moju istinitost, pa čak i da me etiketira kao lažova“, rekao je Benedikt.

Taj odbrambeni ton provlačio se i kroz analizu uz pismo četiri pravna stručnjaka koji su pomagali penzionisanom papi. Napisali su da izveštaj “ne sadrži dokaze za tvrdnju o nedoličnom ponašanju ili zaveri u bilo kakvom zataškavanju” od strane Benedikta.

Anne Barrett Doyle, kodirektorka BishopAccountability.org, grupe za zastupanje žrtava, rekla je da je Benediktov odgovor, koji je opisala kao „šablon“, bio „duboko razočarenje i propuštena prilika“.

Umesto toga, Benedikt “ništa nije priznao”, rekla je Doyle u izjavi, i nije preuzeo značajnu odgovornost za zlostavljanje i zataškavanje. “Crkva je zbog toga siromašnija”, dodala je.

OVO SE NE PROPUŠTA! NOVI VIDEO SA KANALA MARIO ZNA

Izveštaj je naručila nemačka nadbiskupija koja je istraživala kako je crkva rešavala slučajeve seksualnog zlostavljanja između 1945. i 2019. Benedikt, u to vreme kardinal Joseph Ratzinger, bio je nadbiskup Minhena i Freisinga od 1977. do 1982. godine.

U izveštaju se navodi da je najmanje 497 žrtava zlostavljanja identifikovano tokom 74-godišnjeg perioda koji je ispitan, i utvrđeno je da je Benedikt pogrešno vodio četiri slučaja tokom svojih skoro pet godina kao nadbiskup. Benediktovi pravni stručnjaci su u svojoj analizi rekli da istražitelji nisu pokazali da je Benedikt znao za kriminalnu istoriju bilo kojeg od četiri sveštenika o kojima je reč. Istražitelji su ranije izrazili sumnju u tu tvrdnju.

Nekoliko dana nakon što je izveštaj objavljen, nadbiskup Georg Gänswein, Benediktov lični sekretar, priznao je da je Benedikt bio na sastanku o premeštanju nasilnog sveštenika. No, Benedikt je tvrdio da nije znao zašto je sveštenik premešten u njegovu biskupiju, samo da mu je potrebna terapija.

Nulta Tačka/NYtimes

  • 0
    Facebook
  • 0
    Twitter
  • 0
    Telegram
Prethodni članak
Sledeći članak

Nulta Tačka (Website)

author

najnovije
Svet

General upozorava da će britanska vojska ostati bez municije za

7. Februara 2023.
Svet

Satanistički nastup na dodeli Gremi nagrada sponzorisao je PFIZER

7. Februara 2023.
Ekonomija

Švajcarske firme planiraju povratak u Rusiju

7. Februara 2023.
Svet

Svet klizi u opšti rat tvrdi šef UN-a

7. Februara 2023.
Nulta Tačka Nulta Tačka

Kategorije

YouTube
Region
Srbija
Svet
Tehnologija
Ekonomija

Partneri

Digitalna Srbija
Kupuj sa Kosmeta
H.O. Kosovsko Pomoravlje
ZeroHedge
The Epoch Times
Popular Mechanics

Produkcija

O nama
Impressum
Kontakt
Video
Arhiva

Pratite nas

Prati podkast Mario ZNA

© Copyright 2023. Nulta Tačka - All rights reserved.