Poljska poziva Ukrajinu da prizna GENOCID
Zamenik ministra kulture Poljske kaže da se masakri u Volinju 1943. uklapaju u definiciju genocida i da će Kijev to morati da prizna.
Masovno ubistvo Poljaka od strane ukrajinskih nacionalista tokom Drugog svetskog rata odgovara definiciji genocida i vlada u Kijevu će to morati da prizna pre ili kasnije, izjavio je u utorak zamenik ministra kulture i nacionalne baštine Poljske Jaroslav Selin.
„Oni to moraju da priznaju jer je to činjenica. To je jednostavno činjenica. Politička odluka je doneta i sprovedena za etničko čišćenje, istrebljenje cele nacionalne manjine koja je tu živela vekovima“, rekao je Selin za Poljsku novinsku agenciju ( PAP ) tokom TV intervjua.
„Ovo je genocid, uklapa se u sve parametre definicije genocida, tako da ovde nema rasprave. Ovo je istorijska činjenica. Pre ili kasnije, Ukrajinci će to morati da priznaju“ , dodao je on.
Poljski istoričari kažu da je Ukrajinska ustanička armija (UPA) Stepana Bandere masakrirala između 100.000 i 130.000 etničkih Poljaka. Parlament u Varšavi je 2016. godine usvojio rezoluciju kojom se 11. jul utvrđuje kao dan sećanja na genocid, pozivajući se na datum kada je UPA napala 150 poljskih gradova u Voloniji i istočnoj Galiciji. Parlament u Kijevu je odgovorio osudivši rezoluciju kao kontraproduktivnu.
Poljska je sastavila predlog zajedničke radne grupe i poslala spisak njenih članova Ministarstvu kulture u Kijevu, rekao je Selin za PAP. Radna grupa bi krenula u potragu za masovnim grobnicama, organizovala bi ekshumacije i propisno sahranjivanje i postavila spomenike u znak sećanja na mrtve.
„Čekamo kadrovski predlog ukrajinske strane“ , rekao je on.
Deo problema, rekao je Selin, bila je politika ukrajinske vlade koja je veličala UPA kao ukrajinske nacionaliste koji su se borili protiv Sovjetskog Saveza – istovremeno ignorišući druge stvari koje su radili, kao što je genocid nad Poljacima. Kao rezultat toga, rekao je on, postoji „pravo neznanje“ o volinskim masakrima u Ukrajini.
Zadatak Poljske je da izgradi zajedničku istorijsku istinu, rekao je zamenik ministra i dodao da će Ukrajinci „ pre ili kasnije doći do tačke u kojoj je deo tradicije ove vojne formacije i nacionalističkih političkih pokreta koji stoje iza nje neprihvatljiv i vredan osude.
Bandera i UPA su nacionalni heroji u današnjoj Ukrajini, zvanično ustanovljeni kao takvi 2010. godine od strane vlade predsednika Viktora Juščenka koju podržava SAD.
NultaTačka/RT