Škotska vlada progurala „rodni“ zakon: Deca od 16 godina mogu da menjaju pol ako žele na svaka 3 meseca
Škotska vlada je uspešno progurala novi zakon o takozvanoj rodnoj ravnopravnosti, što je dovelo do ostavke ministra bezbednosti. Predlog zakona je podnela Škotska nacionalna partija (SNP) prvog ministra Nikol Sterdžon.
Predlog zakona o reformi priznavanja pola, koji je u četvrtak prošao prvu fazu u parlamentu, ima za cilj da olakša ljudima zvaničnu promenu pola ukidanjem uslova za bilo kakvu medicinsku dijagnozu rodne disforije. Takođe smanjuje dužinu vremena potrebnog podnosiocu zahteva da živi sa stečenim polom sa dve godine na tri meseca i snižava dozvoljenu starost sa 18 na 16 godina.
Ministarka SNP za bezbednost zajednice, Eš Regan, podnela je ostavku neposredno pre glasanja o zakonu. Ona je objasnila da joj, nakon što je „veoma pažljivo“ razmotrila pitanje priznavanja pola , njena „savest“ neće dozvoliti da glasa sa škotskom vladom za predlog zakona.
Regan je rekla da „nije protiv reformi sama po sebi“, ali je naglasila da ne može da podrži mere koje mogu imati „negativne implikacije po bezbednost i dostojanstvo žena i devojčica“, kako citiraju britanski mediji.
Nakon što je prihvatila ostavku svog ministra, Sturgeon je otkrila da joj se Regan „ni u jednoj fazi“ nije obratila da bi izrazila bilo kakvu zabrinutost pre glasanja. Ipak, zaključila je da ako ministar nije u stanju da podrži vladu, „jedine dostupne opcije su ostavka pre glasanja ili razrešenje nakon toga“.
Ranije ove godine, Komisija za ravnopravnost i ljudska prava koju finansira država sugerisala je da je „potrebno detaljnije razmatranje“ pre nego što se krene sa reformom priznavanja roda. Zabrinutost koju je navela predsedavajuća baronica Kišver Falkner uključivala je „one koje se odnose na prikupljanje i korišćenje podataka, učešće i testiranje na droge u takmičarskom sportu, mere za rešavanje prepreka sa kojima se žene suočavaju i prakse u sistemu krivičnog pravosuđa“.
Među onima koji se javno protive zakonu je autorka Harija Potera JK Rovling, koja živi u Škotskoj. Ranije ovog meseca, ona je lično optužila Sterdžon da „jaše grubo” po pitanju ženskih prava sa rodnim zakonima. Autorka je insistirala da prvi ministar treba da bude lično odgovoran „ako bilo koja žena ili devojka pretrpi voajerstvo, seksualno uznemiravanje, napad ili silovanje usled labavih novih pravila škotske vlade“.