
Španija: Stranci dobili 71,4% novih poslova u poslednjih 5 godina, dok mladi Španci beže iz zemlje
Španija prati isti trend kao i ostatak Zapada – mladi domaći radnici sve teže dolaze do posla, dok poslodavci zapošljavaju strance.
Prema istraživanju Fondacije za primenjene ekonomske studije (Fedea), od sveukupno otvorenih radnih mesta između 2019. i 2024. godine, čak 71,4% je otišlo strancima.
„Uvozimo konobare i zidare, a izvozimo lekare i inženjere. To je tragedija jer smo uložili bogatstvo u njihovu obuku, a upravo oni su ključni za ekonomski rast i razvoj kompanija s visokom dodatom vrednošću.“ – rekao je Hesus Vega, bivši direktor ljudskih resursa u Inditeksu i Banco Santandera, za El Debate.
Stigao im je kraj: Ovo smo svi dugo čekali | Mila Alečković | Mario Zna, 320 Uživo
Dok stranci zauzimaju poslove, mladi Španci nestaju s tržišta rada
Danas stranci čine 20,7% svih radnika u Španiji, uglavnom zaposleni u građevini, ugostiteljstvu i niskokvalifikovanim poslovima, dok su u manjoj meri prisutni u tehničkim sektorima. Istraživanje naglašava da stranci koji dolaze u Španiju uglavnom imaju niži nivo obrazovanja od domaćeg stanovništva.
Od 2019. do 2024. godine, broj zaposlenih u Španiji porastao je za skoro 2 miliona, dok je broj nezaposlenih opao za 438.000. Međutim, gotovo svi novi poslovi otišli su osobama starijim od 50 godina – čak 74,7%.
U grupi od 30 do 44 godine izgubljeno je 634.000 radnih mesta.
U grupi od 45 do 49 godina, došlo je do neznatnog rasta od samo 70.000 novih poslova.
Dok mladi masovno ostaju bez posla, broj zaposlenih starijih od 50 godina porastao je za 5 procentnih poena u poslednjih pet godina, dostigavši 35% ukupne radne snage.
Pet godina kasnije: Kako su političari iskoristili strah nazvan „COVID Pandemija“ da unište slobodu ⏰ https://t.co/75RGQcrRIg
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 18, 2025
Mladi Španci beže iz zemlje
Podaci Nacionalnog instituta za statistiku (INE) pokazuju da je u prvoj polovini 2022. godine Španiju napustilo 220.443 ljudi, što je najveći broj iseljenika od 2013. godine, kada je nezaposlenost dostigla 25% zbog finansijske krize.
Najveći broj onih koji napuštaju Španiju pripada starosnoj grupi od 25 do 39 godina, što potvrđuje da mladi radnici sve češće odlaze u potrazi za boljim mogućnostima.
Masa jeftine radne snage – zlatni rudnik za velike korporacije
Ovaj trend nije prisutan samo u Španiji, već širom Zapada. Nekvalifikovani migranti preplavljuju tržište rada, obaraju plate i podižu cene nekretnina, ostavljajući mlade domaće stanovnike bez šanse da kupe dom.
U zemljama poput SAD i Kanade, situacija je još ekstremnija – milioni poslova odlaze strancima, dok su korporacije otvoreno diskriminisale bele muškarce kroz DEI (Diversity, Equity, Inclusion – različitost, jednakost, inkluzija) programe.
Za krupni biznis, masovna imigracija znači niže plate, veću konkurenciju i manju moć sindikata, jer radnici dolaze iz različitih kultura, vera i etničkih grupa – što ih čini manje ujedinjenima u borbi za bolja radna prava.
Nulta Tačka/mediji