Šta ima za ručak? Modifikovani grašak sine! ENGLESKA PLANIRA DA UKINE OGRANIČENJA NA „GMO“ HRANU
Britanski zakonodavci bi uskoro mogli da ukinu ograničenja na genetski izmenjenu hranu, sa novim zakonima koji predlažu da se dozvoli više uređenja gena na određenim usevima, istovremeno insistirajući da oni neće predstavljati „genetski modifikovane organizme“ (GMO), koji podležu strogim propisima.
Novi zakon o genetskoj tehnologiji koji je predstavljen u parlamentu u sredu, britansko Odeljenje za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja opisuje kao način da se „smanji birokratija i podrži razvoj inovativne tehnologije kako bi imali otpornije i hranljivije i produktivnije useve”.
„Ove precizne tehnologije nam omogućavaju da ubrzamo oplemenjivanje biljaka koje imaju prirodnu otpornost na bolesti i bolju upotrebu hranljivih materija u zemljištu kako bismo mogli da imamo veće prinose sa manje pesticida i đubriva“, rekao je sekretar za životnu sredinu Džordž Justis u saopštenju, dodajući da „ Izvan EU slobodni smo da pratimo nauku”.
Novi zakon više je u skladu sa američkim stavom, jer smatra da se uređivanje gena suštinski razlikuje od genetske modifikacije, koja uključuje uvođenje DNK iz jedne vrste u drugu. Iako se određeni broj useva sa uređenim genomom takođe može proizvesti tradicionalnijim metodama ukrštanja, genetsko uređivanje može postići iste rezultate mnogo brže i preciznije.
Neki ekološki aktivisti su insistirali da nema značajne razlike između toga, a portparol organizacije Friends of the Earth tvrdi da je „uređivanje gena genetska modifikacija pod drugim imenom“.
„I dalje se fokusiramo na promenu genetskog koda biljaka i životinja kako bi se rešili problemi uzrokovani lošim zemljištem, prekomernom upotrebom pesticida i intenzivnom poljoprivredom“, saopštila je organizacija.
Vlada je ipak tvrdila da bi uređivanje propisa za ovu praksu moglo dramatično ubrzati stvaranje novih i poboljšanih useva i na kraju poboljšati sigurnost hrane u zemlji.
„Očekujemo da će [zakon] omogućiti precizno uzgojenim usevima da se mnogo brže nađu u regulatornom sistemu, za otprilike godinu dana u poređenju sa otprilike 10 godina pod sadašnjim režimom“, rekao je Gideon Henderson, naučni savetnik vlade.
EU trenutno definiše genetski uređenu hranu kao oblik GMO i reguliše je u skladu sa tim, za razliku od američkog Ministarstva poljoprivrede, koje pravi razliku između njih u regulatorne svrhe.
U svom sadašnjem obliku, mera će se odnositi samo na Englesku, potencijalno izazivajući sporove sa Škotskom, Velsom i Severnom Irskom koji imaju svoje propise za proizvodnju i prodaju GMO i genetski uređene hrane.
Škotska vlada je nedavno upozorila da će se odupreti naporima ministara u Londonu da nametnu pravilo na svojoj teritoriji, iako je britanski sekretar za životnu sredinu tvrdio da ni Škotska ni Vels ne mogu zabraniti prodaju takvih useva.
Iako će zakon, ako bude usvojen, u početku smanjiti ograničenja za useve, on takođe sadrži odredbe za stoku, jer se uređivanje gena može koristiti za uzgoj životinja otpornijih na bolesti. Ova praksa je bila kontroverznija za životinje zbog straha da bi mogla dovesti do patnje; međutim, novi zakon će omogućiti zakonodavcima da na sličan način smanje birokratiju i da budu zadovoljni što uključuje dovoljno zaštitnih mera.
MARIO ZNA i BRANIMIR NESTOROVIĆ- Sve će se UBRZO PROMENITI- Budite spremni na KRAH DUBOKE DRŽAVE