Vučić kaže: Srbija ekonomski tigar a u Srbija prva po poskupljenju hrane u Evropi
Prema izveštaju Eurostata Srbija se još jedanput našla na samom evropskom dnukada je u pitanju poskupljenje hrane. Slika nije ni približno onako optimistična kao što tvrdi predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Po svemu sudeći, „Ekonomski Tigar“ je postao „Ekonomski Miš“.
Kada se uporede cene hrane u Srbiji u januaru 2021. godine sa cenama iz istog meseca ove godine, dođe se do podatka da je u Srbiji za godinu dana hrana poskupela za 14, 5 odsto. To je zvaničan podatak koji je objavio Eurostat.
Koliko građani Srbije plaćaju skuplje hranu u odnosu na zemlje članice EU, možda najbolje govori podatak da je prosečan rast cena hrane u EU manji od pet odsto, odnosno 4,9.
Podaci o prisustvu američkih laboratorija u Ukrajini potpuno menjanju sliku o umešanosti Amerike
Poskupljenje hrane januar ’21/januar ’22
ZEMLJA RAST CENA %
Srbija 14,5
Litvanija 12,8
Bugarska 11,1
Mađarska 10,9
Hrvatska 10,2
Makedonija 9,6
Estonija 9,2
Grčka 5,5
Austrija 5,0
Nemačka 4,9
Slovenija 4,7
Italija 3,9
Izvor: Eurostat
Ako se pogleda tabela, Srbija je na čelu sa poskupljenjem od 14,5 odsto. Odmah iza nas je Litvanija. U ovoj zemlji je, recimo, u istom periodu hrana poskupela za 12,8 odsto, sledi Bugarska sa 11,1, Mađarska sa 10,9 odsto, Hrvatska sa poskupljenjem od 10,2 odsto, a zatim severna Makedonija sa 9,6 i Estonija sa 9,2 odsto.
S druge strane, recimo u Italiji, Sloveniji, Austriji, Grčkoj i Nemačkoj hrana je poskupela za godinu dana od 3,9 do 5,5 odsto.
Da može i drugačije, pokazuju primeri Norveške i Švajcarske. U ovim zemljama je zabeležen pad cena hrane. Tako je, recimo, u Norveškoj pojeftinila za jedan odsto, a u Švajcarskoj 1,5 odsto.
Zemlje u kojima je hrana pojeftinila
Norveška – 1,0
Švajcarska – 1,5
Izvor: Eurostat
Nulta Tačka/Mediji